Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.06.2021, 15:27

Väčšina poslancov Za ľudí nesúhlasí s krokom Remišovej, chcú komunikovať s koaličnými partnermi

Poslanci vyzvali predsedníčku, aby nepokračovala v eskalovaní konfliktu.

Väčšina poslancov Za ľudí nesúhlasí s krokom Remišovej, chcú komunikovať s koaličnými partnermi
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Sedem z desiatich poslancov strany Za ľudí nesúhlasí s krokom predsedníčky Veroniky Remišovej. 

Vicepremiérka stiahla nomináciu Tomáša Lehotského na post podpredsedu parlamentu. 

"Toto rozhodnutie sme sa dozvedeli z médií. Neprebehla k tomu žiadna vnútrostranícka diskusia na úrovni podpredsedov strany, ani poslaneckého klubu, ktorý ho jednohlasne podporil," uviedlo vo vyhlásení deväť členov strany. 

Remišovú vyzvali, aby nepokračovala v eskalovaní konfliktu, a aby nerobila sama rozhodnutia v mene celej strany.

Remišovej vyslovili nedôveru

Členovia Za ľudí tvrdia, že Remišová obišla a aj predsedníčku poslaneckého klubu Janu Žitňanskú, ktorá nomináciu Lehotského predkladala v mene klubu.

"O vzniknutej situácii budeme komunikovať priamo s koaličnými partnermi," uvádza sa na záver vyhlásenia, ktoré podpísali podpredsedovia strany Jana Žitňanská, Juraj Šeliga, Mária Kolíková, Vladimír Ledecký, Michal Luciak a tiež poslanci Vladimíra Marcinková, Marek Hattas, Ján Benčík a Tomáš Lehotský.

K stiahnutiu nominácie došlo po viacerých nezhodách v strane a po tom, ako skupina okolo ministerky spravodlivosti a podpredsedníčky strany Za ľudí Márie Kolíkovej vyslovila nedôveru Remišovej.

Lehotský hovorí o pokračujúcich čistkách v strane. Tvrdí, že o stiahnutí nominácie dopredu nevedel. Pýta sa, či o tom rozhodla Remišová sama alebo to schválili podpredsedovia strany. 

Vytvorili frakciu

Po utorkovom (1. 6.) predsedníctve niektorí členovia vytvorili v strane frakciu, do ktorej patrí aj Lehotský. Frakcia v strane podľa Remišovej znamená v politickej histórii štiepenie strany. "Nemá zmysel niekoho, kto odchádza, nominovať za podpredsedu parlamentu," poznamenala Remišová s tým, že ak je niekto na odchode a rozbíja stranu, nemôže byť nominovaný na najvyššiu ústavnú funkciu, ktorú strana má.

Remišová znova pripomenula, že je otvorená diskusii v strane a chce v nej jednotu a zmier. "Myslím si, že nie je momentálne na mieste, aby sa strana ako my venovala straníckym bojom o predsednícku stoličku," uviedla. Vicepremiérka zároveň tvrdí, že vojna, ktorú vyvolala Kolíková, je pre stranu zničujúca.

"Vnímam to ako pokračujúce čistky v strane. Začalo sa to zmenou pomerov v predsedníctve," reagoval Lehotský. Tvrdí, že o rozhodnutí Remišovej stiahnuť jeho nomináciu dopredu nevedel. "Zaujímalo by ma, kto to odsúhlasil, či rozhodla sama alebo to odsúhlasili podpredsedovia," podotkol. Tvrdí tiež, že nie je na odchode zo strany a Remišová zle číta aktuálnu situáciu. "Len sme povedali, že už jej ako líderke nedôverujeme a vytvárame frakciu," dodal.

Kroky "za čiarou"

Člen predsedníctva strany Marek Hattas skonštatoval, že predsedníčka pokračuje v sérii nepochopiteľných krokov, ktoré sú za čiarou.

Rovnako pripomenul nedávne personálne zmeny i slová zakladateľa strany Andreja Kisku, že takéto zmeny netreba robiť pred snemom. Remišová však podľa neho robí presný opak a pokračuje prilievaním oleja do ohňa. "Pokiaľ v tom bude pokračovať, tak tento oheň už nikto neuhasí. Ja mi to úprimne ľúto," doplnil.

"Nesúhlasím s týmto krokom. Ak sa klub a predsedníctvo na tom dohodne, tak, samozrejme, že to budem rešpektovať, ale v tejto chvíli neposielam do parlamentu žiadosť o stiahnutie bodu," uviedla Žitňanská. Skonštatovala, že diskusia k stiahnutiu návrhu neprebehla.

Pripomenula pritom, že Lehotského za podpredsedu parlamentu podporil klub aj predsedníctvo. Preto by mal podľa nej rovnako vyzerať aj proces pri stiahnutí návrhu, teda by o tom mali diskutovať v klube a na predsedníctve.

Reakcia Kolíkovej

Kolíková reagovala na kroky Remišovej tým, že síce hovorí o zmieri v strane, no robí presný opak. Rovnako pripomenula, že na Lehotského nominácii sa dohodol celý klub a doteraz stanovisko neprehodnotil. "Návrh stiahnutý nie je, bolo to jednotné stanovisko poslaneckého klubu," povedala s tým, že Remišová nemôže len tak stiahnuť takýto návrh v parlamente.

Podobne ako Lehotský, aj Kolíková namieta argumenty ich líderky o tom, že je niekto na odchode zo strany.

Lehotského už raz plénum Národnej rady za podpredsedu snemovne nezvolilo. V piatok 28. mája mu chýbal jeden hlas na zvolenie do funkcie.

Podpredseda strany Juraj Šeliga hovoril o porušení koaličnej dohody. Kolíková to zas považovala za dôkaz, že v koalícii zrejme niečo nefunguje. Obaja hovorili o jeho opätovnej nominácii na júnovej schôdzi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.