Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2021, 12:34

Cigániková: Lengvarský si vyjadrenie o Baťovej v dodatku k Sputniku mohol odpustiť

V dodatku stojí, že Slovensko plne rozumie vážnym obavám predajcu, ktoré boli spôsobené vyjadreniami zo strany predstaviteľov nášho liekového ústavu.

Cigániková: Lengvarský si vyjadrenie o Baťovej v dodatku k Sputniku mohol odpustiť
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Štátny ústav pre kontrolu liečiv nebol informovaný o obsahu dodatku k zmluve k nákupu vakcíny Sputnik V. Ako uviedla jeho hovorkyňa Magdaléna Jurkemíková, ústav ani nebol prizvaný na konzultácie v súvislosti s jeho prípravou.

S Baťovou nehovorili

"O dôvodoch, prečo sa moje meno spomína dokonca v oficiálnom dodatku k zmluve, so mnou nikto doteraz nehovoril," reagovala riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová.

​Dodatok podpísal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) koncom apríla. Uvádza sa v ňom, že kupujúci, teda Slovenská republika, plne rozumie vážnym obavám predajcu, ktoré boli spôsobené vyjadreniami zo strany predstaviteľov ŠÚKL, prezentovanými v slovenskej a medzinárodnej tlači. Spomína sa v ňom výrok Baťovej, že Sputnik, ktorý sa využíva v 40 krajinách sveta, spája len názov.

Predsedníčka Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) si myslí, že súčasný šéf rezortu Lengvarský si takéto vyjadrenie mohol odpustiť.

"Je to výsledok nešťastných krokov Igora Matoviča (OĽANO). Myslím si, že súčasné ministerstvo zdravotníctva si vetu o ŠÚKL mohlo odpustiť. Toto tam nemuselo byť. Rozumiem tomu ako pokusu o zmierlivý krok. Napriek tomu si myslím, že za našimi ľuďmi by sme si mali stáť,“ povedala.

Koaličná poslankyňa tiež pripomenula, že ústav nemal v rukách zmluvu k tejto vakcíne. Zdôraznila, že ústav plnil pokyny ministerstva zdravotníctva. Dôvod na odvolanie Baťovej nevidí.

Pozrite si aj rozhovor so šéfkou ŠÚKL Zuzanou Baťovou o očkovaní proti koronavírusu na Slovensku:

Poníženie špičkových úradníkov

"Ak naši najvyšší úradníci a najväčší odborníci majú dopadnúť tak, že keď plnia príkazy ministerstva a potom sú medzinárodne dehonestovaní, len aby Ministerstvo zdravotníctva zo seba zmylo vinu, tak si nemyslím, že je to správne," zdôraznila.

​Podľa jej slov výrok na adresu Baťovej, ktorý dodatok zmluvy obsahuje, predstavuje skôr poníženie bývalého vedenia rezortu zdravotníctva. Podpis dodatku Lengvarským vníma ako iniciatívu upokojiť situáciu a zlepšiť vzťahy.
Poslankyňa tvrdí, že bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) mal na spustenie očkovania všetky právomoci.

Politické pnutie, ktoré následne vzniklo, považuje za zbytočné. Bývalému premiérovi pripisuje zodpovednosť za naštrbenie vzťahov nielen s európskymi partnermi, ale aj s Ruskom. Zároveň to vníma ako poníženie špičkových slovenských úradníkov a slovenskej diplomacie.

Ministerstvo zdravotníctva má do 7. júna umožniť očkovanie neregistrovanou vakcínou Sputnik V. Šéf rezortu zdravotníctva by bol za európske riešenie, teda aby vakcína dostala povolenie od Európskej liekovej agentúry. Vníma však, že je aj skupina ľudí, ktorá preferuje iba túto vakcínu. Na Slovensku by sa nateraz malo použiť 200-tisíc vakcín Sputnik V. Zatiaľ sú majetkom Ruska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.