Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.05.2021, 12:24 Aktualizované dňa 30.05.2021 o 12:55

Snem Za ľudí sa blíži. V kresle šéfky strany by sa videla aj Kolíková

V súvislosti s nezvolením Lehotského Kolíková nechce spochybňovať koaličných partnerov. Treba podľa nej diskutovať aj na koaličnej rade.

Snem Za ľudí sa blíži. V kresle šéfky strany by sa videla aj Kolíková
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ak ani v júni nedôjde k zvoleniu Tomáša Lehotského (Za ľudí) za podpredsedu Národnej rady, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) nevylúčila viaceré scenáre.

Ani to, že by nemuseli byť podporované zákony. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike tiež uviedla, že si vie samú seba predstaviť ako líderku strany Za ľudí, považuje to ale za predčasné.

​Ako dobrého kandidáta označila aj Juraja Šeligu (Za ľudí). V momente od rozhodnutia o sneme až do jeho konania by mali svoje vízie o budúcnosti stany predložiť všetci prípadný kandidáti. Treba si podľa nej zadefinovať, ako chce strana ďalej fungovať.

Lehotský ako podpredseda

V súvislosti s nezvolením Lehotského Kolíková nechcela spochybňovať koaličných partnerov. Treba podľa nej diskutovať aj na koaličnej rade.

"Dohoda na podpredsedovi parlamentu, ktorá nie je naplnená v rámci tajného hlasovania v parlamente, vypovedá, že niekde je problém," myslí si. Poznamenala, že sa netreba tváriť, že všetko funguje, keď Lehotský zvolený nebol.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) má podľa Kolíkovej eminentný záujem na fungovaní koalície.

Poznamenala ale, že chyba v systéme sa stala a treba sa v koalícii porozprávať, či majú všetci záujem na trvaní v nej. Na otázku, či Za ľudí vládu opustí, ak by Lehotského v júni nezvolili, odpovedala, že sú to veľmi silné slová.

"Priebeh, ktorý môže nastať, je rôzny," povedala a ako príklad uviedla, že sa nebude hlasovať za zákony, kým zvolený nebude.

Prehodnotenie vedenia 

Kolíková hovorí, že v strane aktuálne majú určitú dynamiku. Vníma to ako šancu posunúť sa ďalej. Časť poslancov aj predsedníctva strany podľa jej slov chce, aby došlo k prehodnoteniu vedenia.

To, či bude novou líderkou, považuje za predčasné. Od momentu rozhodnutia o sneme do jeho konania vidí priestor na diskusiu o ďalšom fungovaní strany aj o prípadnom novom lídrovi.

Práve v tomto čase by sa mali podľa nej so svojou víziu ukázať prípadní záujemcovia o predsednícky post.

"S nikým som sa nerozprávala o tom, kto všetko by mal kandidovať, ak k tomu dôjde," deklarovala.

Správa SIS

Spochybňovanie práce polície je nebezpečné, vyhlásila Kolíková v súvislosti s podozreniami plynúcimi zo správy Slovenskej informačnej služby.

Podčiarkla, že išlo o spravodajskú informáciu a na posúdenie všetkých podozrení je potrebné pozrieť sa aj na dôkazy, prípadné odposluchy či fotografie. Tie ale sama na stretnutí v SIS nevidela. Úniky zo správy SIS a jej prípadné zverejnenie považuje za nezákonné.

Kolíková zdôraznila, že na prípadné trestné konania a stíhania sú tu orgány činné v trestnom konaní. Kompetentné orgány majú podľa nej na konania aj dohliadať. "Majú na to veľmi silné oprávnenia v rámci trestného stíhania," poznamenala a poukázala aj na to, že sú tu súdy.

Na aktuálne podozrenia by mali podľa nej kompetentné orgány nazerať aj z pohľadu dôkazov. "Toto je hra s informáciami, ktoré sú naozaj spravodajské," poznamenala. Ozrejmila, že spravodajské informácie len hovoria, či je nejaké podozrenie, že sa niečo deje, ale nie všetko je pravdivé.

Spochybňovanie práce polície 

Dodala, že ani na stretnutí v SIS neboli predostreté konkrétne dôkazy, nevidela fotky ani odposluchy. Ako advokát by podľa vlastných slov musela tieto dôkazy vidieť. "O tom je vlastne aj celé trestné konanie, že sa preukazuje vina," dodala.

"To, o čom sa rozprávame je, do akej miery je spochybňovaná práca polície," podotkla s tým, že sa spochybňujú živé veci. Pripustila, že pri závažných veciach, ako je korupcia či zločinecké skupiny, je vždy záujem niekoho o istú manipuláciu. Ten by mohol mať podľa nej každý, kto by mohol byť ešte obvinený.

Zdôraznila však, že systém funguje a ak došlo k manipulácii a zneužitiu právomocí, tak sa to musí vyšetriť.
Ako jediný problém stretnutia špičiek štátu v SIS vníma, že to nie štandardné. Poukázala na to, že je tu aj bezpečnostná rada štátu.

"To, čo nie je štandardné, nedeje sa pravidelne, neznamená, že je nezákonné," zdôraznila. Považuje ale za legitímne, keď sa takto zišli ľudia, ktorí dostávajú spravodajské informácie v rovnakom rozsahu.

V tejto súvislosti sa zastala aj inštitútu tzv. kajúcnikov. Ak by tento nebol, práve závažné veci pri organizovanej skupine alebo zločineckej skupine by sa len ťažko vyšetrovali.

"To sú vážne trestné činy, ktoré sú organizované až na úroveň zločineckých skupín. Nie je na mieste spochybňovať spolupracujúceho obvineného, lebo nám napomáha odhaľovať trestnú činnosť," povedala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.