Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.05.2021, 11:41

Kollár o obsahu správy SIS: Budem rád, ak sa takéto niečo nepotvrdí

Rozdiel medzi informáciami zo stretnutia a správou, ktorú čítal poslancom, je podľa jeho slov len v tom, že poslanci nedostali konkrétne mená.

Kollár o obsahu správy SIS: Budem rád, ak sa takéto niečo nepotvrdí
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

V súvislosti s informáciami vyplývajúcimi zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorú predseda Národnej rady Boris Kollár prečítal poslancom parlamentu, sa mal zriadiť špeciálny tím.

Kollár to povedal v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Uistiť ho o tom mal minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Predseda NRSR zdôraznil, že všetky podozrenia plynúce z informácií SIS musia preveriť kompetentné orgány.

Špeciálny tím 

"Informácie sú vážne, treba ich preveriť. Nebudem tu ja robiť sudcu ani prokurátora," povedal s tým, že konať majú kompetentné orgány aj s inšpekciou ministerstva vnútra. Práve preto ho mal minister vnútra uistiť, že zriadil špeciálny tím, ktorý to vyšetruje.

"Budem rád, ak sa takéto niečo nepotvrdí," povedal o podozreniach, že v rámci orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) vznikla skupina, ktorá ovplyvňuje vyšetrovania viacerých káuz a výpovede svedkov. Ak sa niečo takéto potvrdí, Kollár hovorí o veľkom probléme.

Prísne tajné 

Šéf parlamentu zároveň vysvetlil, že najvyšší ústavní činitelia sú príjemcovia informácií zo zákona. Stretnutie špičiek štátu v SIS mali podľa jeho slov zorganizovať práve preto, že už dlhšiu dobu dostávali znepokojujúce informácie. Myslí si, že zvolili správny formát a urobili dobre.

Rozdiel medzi informáciami zo stretnutia a správou, ktorú čítal poslancom, je podľa jeho slov len v tom, že poslanci nedostali konkrétne mená.

"Síce poslanec má zo zákona previerku na stupni prísne tajné (PT) a môže sa s tým oboznamovať, ale sála pléna NRSR nie je prispôsobená na PT," povedal Kollár. Podčiarkol, že prípadné úniky z tejto správy by neboli šťastné a išlo by o porušenie zákona.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.