Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2021, 14:23 Aktualizované dňa 28.05.2021 o 14:54

Poslanci nezvolili Lehotského za podpredsedu parlamentu. Chýbal mu jeden hlas

Tomáš Lehotský zo Za ľudí v piatkovej tajnej voľbe nezískal dostatočný počet hlasov.

Tomáš Lehotský
Zdroj: TASR

Poslanci Národnej rady v piatok nezvolili Tomáša Lehotského (Za ľudí) za podpredsedu parlamentu. V piatkovej tajnej voľbe nezískal dostatočný počet hlasov, chýbal mu jeden hlas.

Zákonodarcovia však zvolili predsedu výboru pre sociálne veci. Stal sa ním Vladimír Ledecký (Za ľudí).

Lehotský získal vo voľbe len 75 hlasov. Na zvolenie podpredsedu parlamentu však treba súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov, teda 76 hlasov.

V tajnom hlasovaní bolo 99 platných hlasov, proti bolo 13 poslancov a 11 sa zdržali.

"Toto, čo sa dnes stalo, považujeme za hrubé porušenie koaličnej zmluvy. Koalícia mala pri hlasovaní o rozpočte 91 hlasov. Nerozumieme, prečo nebol zvolený. V júni, ako prvý bod schôdze, bude zaradený návrh na voľbu podpredsedu parlamentu pána Lehotského. My sme sa nikdy nikomu nestarali do personálnych nominácii. Žiadne výhrady voči pánovi Lehotskému neboli," povedal podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga.

Ledeckého podporilo 76 poslancov. Platných hlasov bolo 99, proti jeho zvoleniu bolo 11 poslancov a 12 sa zdržali. Na voľbu predsedu výboru bola potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov.

O personálnych zmenách poslanci rozhodovali potom, ako sa Juraj Šeliga a Jana Žitňanská (obaja Za ľudí) vzdali týchto funkcií.

Urobili tak po medializovaných informáciách o tom, ako spolu s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Jurajom Drobom (SaS) sedeli v podniku v centre hlavného mesta, a to v čase zákazu vychádzania. Platili vtedy pandemické opatrenia, podniky mali mať otvorené len terasy, a to iba do 21.00 h.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.