Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2021, 12:21 Aktualizované dňa 27.05.2021 o 14:40

Remišová chce spoločného kandidáta na šéfa Za ľudí, časť členov to odmietla

  • Veronika Remišová tvrdí, že skupina okolo Kolíkovej návrh na spoločného kandidáta odmietla.
  • Poslankyňa Marcinková zas tvrdí, že žiadna Kolíkovej skupina neexistuje. 
Remišová chce spoločného kandidáta na šéfa Za ľudí, časť členov to odmietla
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová navrhla, aby na mimoriadnom sneme kandidoval spoločný kandidát na šéfa strany. Časť členov strany podľa nej žiada zmenu súčasného vedenia, no ďalšia časť zase odmieta, aby stranu viedla podpredsedníčka a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

​Remišová tvrdí, že skupina okolo Kolíkovej návrh na spoločného kandidáta odmietla. Chce urobiť všetko pre to, aby sa mimoriadny snem neskončil ešte väčšími spormi.

Remišová chce jednotu

Spoločný kandidát by mal byť podľa Remišovej zárukou pokračovania jednoty a stredovej orientácie na liberálneho aj konzervatívnejšieho voliča. "Záujem Slovenska vždy považujem za väčší ako nejaké funkcie. Žiaľ, tento kompromisný návrh skupina Márie Kolíkovej odmietla. Mimoriadny snem strany môže zvolať iba predsedníctvo strany spoločným rozhodnutím. Som presvedčená, že ak má mimoriadny snem strane pomôcť, musíme ako vedenie strany pred jeho zvolaním dosiahnuť dohodu o cieľoch snemu tak, aby snem napätie v strane zmierňoval, nie zvyšoval," ozrejmila v stanovisku.

​Predsedníctvo strany Za ľudí v stredu pokračovalo v rokovaní o požiadavke časti poslancov strany na zvolanie mimoriadneho snemu. Rozhodnutie zatiaľ nepadlo.

V strane sú na otázku mimoriadneho snemu rozdielne názory. Snem podľa Remišovej jednoznačne podporili iba tri krajské organizácie, "pričom na krajskom predsedníctve v Bratislave došlo k závažnému porušeniu stanov".

Kolíkovej skupina neexistuje

Poslankyňa parlamentu a členka predsedníctva Za ľudí Vladimíra Marcinková na sociálnej sieti reagovala, že žiadna skupina Kolíkovej neexistuje. Remišovej vyhlásenia označila za zavádzajúce. Dodala, že neexistuje ani žiaden spoločný kandidát na predsedu strany.

Marcinková tvrdí, že za zvolanie snemu sú štyri krajské predsedníctva strany - Žilina, Nitra, Prešov a Košice. "V Bratislave predsedníčka strany spochybnila hlasovanie, ktoré dopadlo v prospech snemu. Hlasovanie sa môže zopakovať, navrhol to sám krajský predseda," napísala.

Marcinková hovorí, že sa snažia s Remišovou dohodnúť na termíne snemu. "Veronika Remišová však už dvakrát na predsedníctve nedala hlasovať o zvolaní mimoriadneho snemu, čo poškodzuje stranu Za ľudí," dodala.

Šeliga chce riešiť problémy za zavretými dverami

Podpredseda strany Juraj Šeliga verí, že predsedníctvo zvolá mimoriadny snem. "Je dôležité, aby sa veci vyrozprávali za zavretými dverami. Je našou úlohou sa dohodnúť vo vnútri a nezaťažovať tým verejnosť," poznamenal. Medializované vyjadrenia podľa neho zbytočne vytvárajú obraz o akejsi rozbitosti strany.

Vníma aj krehkosť koalície a Za ľudí je podľa neho istým stabilizátorom. Preto podčiarkol dôležitosť toho, aby strana bola stabilná aj vo vnútri.

Dodal, že sa necíti byť členom žiadneho tábora v strane a verí, že žiadne ani nie sú. Na otázku, či by mohol byť tým spoločným neutrálnym kandidátom na post predsedu strany, neodpovedal. "Je dôležité sa dohodnúť, ako sa pôjde ďalej," dodal a za legitímny nástroj na to označil snem.

Vedenie strany má v rokovaniach pokračovať vo štvrtok. Časť poslancov žiada zvolanie snemu, hovoria, že Remišová vedie stranu nedostatočne a stratila ich dôveru. Kolíková označila otázku o svojej možnej kandidatúre na šéfku strany za predčasnú.

V stanovách strany Za ľudí sa píše, že predsedníctvo strany rozhoduje o zvolaní straníckeho snemu vždy, keď ho o to požiada aspoň päť predsedníctiev krajských organizácií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.