Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2021, 09:00 Aktualizované dňa 27.05.2021 o 20:15

Matovičov návrh prešiel do druhého čítania. Viskupič z SaS odmietol nočné rokovanie

Novela zákona o štátnom rozpočte na tento rok sa dostala do druhého čítania. Návrh podporilo vo štvrtok 77 poslancov zo 132 prítomných. Celkové výdavky štátneho rozpočtu majú byť podľa novely zákona tento rok vyššie o 3,389 miliardy eur.

Namiesto pôvodne plánovaných 23,9 miliardy eur by tak mali dosiahnuť 27,3 miliardy eur. Poslanci o návrhu rokujú v skrátenom legislatívnom konaní.

V rovnakej miere sa má zvýšiť aj plánovaný schodok rozpočtu, z necelých 8,1 miliardy eur na vyše 11,4 miliardy eur. V návrhu sa zvyšuje rezerva na negatívne vplyvy pandémie ochorenia COVID-19 o 2,404 miliardy eur.

Na krytie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu vyčleňuje rezort financií dodatočných 984 miliónov eur.

Rozprava k novele štátneho rozpočtu sa vo štvrtok niesla v znamení nezhôd medzi ministrom financií Igorom Matovičom (OĽANO) a stranou SaS.

Matovič skonštatoval, že ľuďom sľúbili "kopu vecí", ktoré, ak majú dosah na financie, musí pokryť štátny rozpočet. Podotkol, že ho mrzí "politikárčenie", ktoré zvolila jedna koaličná strana.

Šéf parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS) poznamenal, že SaS sa snažila nájsť kompromisné riešenie, aby SR zvládla účet za COVID a zároveň, aby sa nezruinovali verejné financie. Kompromis sa však nepodarilo nájsť.

V záverečnej reči Matovič vyzval, aby "prestali robiť ako traja koaliční partneri užitočného idiota štvrtému koaličnému partnerovi, dokedy sa nepostaví zodpovedne k verejným financiám".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.