Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2021, 18:19 Aktualizované dňa 26.05.2021 o 20:29

Pellegrini vyzval Hegera na demisiu. Hovorí o zavádzaní o obsahu schôdzky v SIS

Líder Hlasu hovorí o závažných informáciách v súvislosti so stretnutím špičiek štátu v budove Slovenskej informačnej služby.

Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini vyzval premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) aj jeho kabinet na demisiu.

Hovorí o závažných informáciách v súvislosti so stretnutím špičiek štátu v budove Slovenskej informačnej služby (SIS). Ústavní činitelia podľa neho pravdepodobne zavádzali o obsahu schôdzky.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) podľa Pellegriniho informoval poslancov o správe, ktorá má potvrdzovať existenciu pracovnej skupiny ovplyvňujúcu konania v trestných veciach.

Upravená správa 

Kollár mal poslancov informovať o dôvodoch zvolania schôdzky aj jej obsahu. Správu, ktorú v pléne predniesol, mala byť upravená na stupeň dôverné.

"Už len v stupni dôverne tá správa, ktorá nám bola prednesená, potvrdzuje, že na Slovensku existuje nejaká pracovná skupina, ktorá naozaj ovplyvňuje reálne jednotlivé konania v trestných veciach, že dochádza, tak ako sme predpokladali, ku koordinácii výpovedí tzv. univerzálnych svedkov, ktorí za prospech pre seba alebo iného sú ochotní rozprávať na iných to, čo sa im povie, alebo to, čo od nich niekto žiada s cieľom iného poškodiť, druhému privodiť nejakú ujmu alebo sebe nejaký benefit a zmiernenie trestu," povedal Pellegrini. Správa podľa neho neobsahuje žiadne mená.

Pellegrini tieto informácie označil za škandál potvrdený bezpečnostnými zložkami štátu. Chce, aby vláda podala demisiu a aby orgány činné v trestnom konaní okamžite začali vyvodzovať zodpovednosť za osoby, ktoré sú údajne spomínané v tejto správe a ktoré sa majú podieľať na tejto závažnej trestnej činnosti.

Vyšetrovanie káuz 

Parlament v stredu od rána rokuje v neverejnom režime na mimoriadnej schôdzi, ktorú inicioval Smer-SD. Chcel, aby premiér vysvetlil obsah stretnutia najvyšších predstaviteľov štátu v budove SIS.

Na stretnutí na pôde SIS v pondelok 17. mája sa malo zúčastniť približne desať ľudí vrátane najvyšších ústavných činiteľov.

Témou malo byť podozrenie, že vyšetrovanie niektorých veľkých korupčných káuz môže byť zmanipulované. Médiá informovali, že v tejto súvislosti sa mal spomínať aj prípad exšéfa SIS Vladimíra P.

Premiér už odmietol, že by sa stretnutie týkalo bývalého šéfa SIS alebo iných vyšetrovaných živých prípadov.

Stretnutie sa podľa jeho slov uskutočnilo z jeho iniciatívy, aby sa predstavitelia štátu oboznámili s podrobnosťami o určitých spravodajských informáciách.

"Peter Pellegrini ako predseda strany Hlas, ktorá je politickým krídlom organizovaného zločinu na Slovensku, pokračuje v šírení neprávd a lží, aby odpútala pozornosť verejnosti od kľúčového faktu, a tým je, že orgány činné v trestnom konaní majú rozviazané ruky a plnia si svoje povinnosti pri očiste Slovenska od korupcie," reagoval na výzvu na demisiu tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.