Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2021, 17:05

Ústavný súd v ďalšom konaní rozhodne o ústavnosti referenda

Prezidentka sa na Ústavný súd obrátila s tým, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende.

Ústavný súd v ďalšom konaní rozhodne o ústavnosti referenda
Zdroj: TASR

Ústavný súd posúdi ústavnosť predmetu navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady. Návrh prezidentky Zuzany Čaputovej v tejto veci v stredu prijal na ďalšie konanie.

​Prezidentka sa na Ústavný súd obrátila s tým, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende. Podmienka minimálneho počtu 350-tisíc podpisov bola podľa hlavy štátu splnená.

Hlava štátu deklarovala, že v prípade kladného stanoviska Ústavného súdu neplánuje využiť celú zostávajúcu časť lehoty, ktorú podľa ústavy má, a referendum vyhlási tak, aby sa mohlo konať ešte v septembri.

Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo vyše 585-tisíc ľudí. Zástupcovia petičného výboru odovzdali hárky s podpismi v Prezidentskom paláci 3. mája. Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

Petíciu iniciovali opozičný Smer a mimoparlamentný Hlas, pridala sa aj SNS, Socialisti.sk a ďalšie organizácie. Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR. Viacerí predstavitelia koalície spochybnili ústavnosť navrhovanej referendovej otázky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.