Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2021, 14:00 Aktualizované dňa 26.05.2021 o 15:28

Lengvarský povolí nasadenie Sputnika. Sám by sa ním očkovať nedal

Povolenie vlády je zatiaľ na 200-tisíc dávok očkovacej látky, ktoré sú už na Slovensku.

Lengvarský povolí nasadenie Sputnika. Sám by sa ním očkovať nedal
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vláda dnes na svojom rokovaní schválila očkovanie Sputnikom V na Slovensku. Súhlasom väčšiny kabinetu podmienil používanie vakcíny minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Je očkovanie Sputnikom bezpečné? Odborníčka ho v HNtelevízii prirovnala k AstraZenece:

​Z pôvodne objednaného množstva dva milióny dávok sa však zatiaľ použije len 200-tisíc dávok, ktoré sú už na Slovensku. Dovezenie a použitie ďalších dávok je zatiaľ otázne.

​Minister hospodárstva Richard Sulík po rokovaní kabinetu povedal, že ak bude záujem prevyšovať 200-tisíc dávok, tak podporia aj použitie ďalších dávok. "Myslím si, že problém bude minúť vôbec tieto dávky," uzavrel Sulík. 

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský doplnil, že ďalšie dávky sa budú nakupovať len na základe európskych pravidiel a ďalšie vakcíny z Ruska prídu, až keď bude schválená agentúrou EMA. 

Lengvarský čelil otázke, či by sa on dal očkovať Sputnikom, alebo by to odporučil svojim známym. Jeho odpoveď bola jasná: "Nie." Koľko ľudí sa reálne dá Sputnikom zaočkovať, odhadovať nechcel.

Očkovanie by sa podľa uznesenia vlády malo začať najneskôr 7. júna. Minister Lengvarský už včera avizoval, že očkovacie centrá aj technické zabezpečenie v Čakárni pripravujú na to, aby sa ruskou látkou mohlo začiatkom budúceho mesiaca začať očkovať.

​Občania tak dostanú Sputnik V na výber ako jednu z možnosti pri očkovaní proti covidu. Látka však stále nie je schválená Európskou liekovou agentúrou a tak tým, ktorí sa pre ňu rozhodnú hrozí, že ich očkovanie nebudú v zahraničí uznávať.

Napríklad Rakúsko v súčasnosti umožňuje výnimku z povinnej karantény po príchode do krajiny len osobám, ktoré sú zaočkované látkou, ktorú schválila EMA alebo WHO, medzi ktoré Sputnik nepatrí. 

Práve to, že ruská vakcína nie je schválená európskymi orgánmi, bolo problémom aj pre najmenšiu koaličnú stranu Za ľudí. Predsedníčka strany a ministerka informatizácie Veronika Remišová sa pri hlasovaní zdržala, druhá zástupkyňa strany vo vláde, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, bola proti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.