Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2021, 22:12

Konzílium odborníkov schválilo cestovateľský semafor, krajiny budú rozdelené do troch farieb

Cestovateľský semafor musí ešte schváliť vláda.

Konzílium odborníkov schválilo cestovateľský semafor, krajiny budú rozdelené do troch farieb
Zdroj: ilustračná snímka TASR/Jakub Kotian

Konzílium odborníkov sa dohodlo na cestovateľskom semafore. Informoval o tom na sociálnej sieti štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. 

Dokument ešte musí schváliť vláda. Podľa Klusa by mal začať platiť od 27. mája. 

Zdroj: Facebook/Martin Klus

"Plánom je, aby bol čo najjednoduchší a v podstate hovoril občanom, kde im odporúčame cestovať a kde im cestovať neodporúčame," hovorí Klus. 

Semafor je rozdelený do troch farieb - zelenej, červenej a čiernej.

Zelené krajiny

V zelenej farbe by mali byť krajiny Európskej únie. Podľa štátneho tajomníka by tu mohli byť aj štáty mimo EÚ, v ktorých je vysoká miera zaočkovanosti a priaznivá epidemiologická situácia. Ako príklady uvádza Izrael, Austráliu, Nový Zéland či Japonsko. 

Karanténa po návrate z týchto krajín by sa nemala vzťahovať na ľudí, ktorí sú zaočkovaní alebo prekonali koronavírus v posledných 180 dňoch. 

"Ak nie ste zaočkovaní ani ste neprekonali COVID-19, potrebujete sa zaregistrovať a absolvovať Ag/RT-PCR test po príchode, čím si tú 14-dňovú domácu karanténu môžete prakticky ihneď, alebo teda čím skôr, zrušiť negatívnym testom," hovorí Klus. 

Červené a čierne krajiny

Pri červených a čiernych krajinách by mal byť podľa Klusa rozdiel v dĺžke karantény prichádzajúcich.

Tvrdí, že viaceré červené krajiny sa môžu ešte pred letom stať zelenými napríklad USA či Kanada.

"Ale bohužiaľ proces môže byť aj opačný, kedy sa z červených krajín môže stať čierna, ak sa v nej masívnejšie objaví niektorý z rizikových variantov," upozorňuje. 

Klus zdôraznil, že mapa sa bude prehodnocovať každý týždeň. Diskusia bude podľa neho ešte prebiehať aj o tom, ako sa postaviť k obľúbeným destináciám, ktoré sú takmer plne zaočkované. 

"Myšlienka stanovenia tzv. COVID-free zón je totiž stále na stole a je pomerne zaujímavá. Vrátime sa k tomu najskôr o týždeň, dovtedy potrebujeme ešte preveriť viac dát a zvážiť, ako by to mohlo fungovať," vysvetlil. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.