Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2021, 08:22

Žilinka chce trestať Lipšicovho námestníka. Prokurátor Kysel mal rezignovať na svoje povinnosti

​Podľa neoficiálnych informácií Kyselovi hrozia zrážky z funkčného platu.

Žilinka chce trestať Lipšicovho námestníka. Prokurátor Kysel mal rezignovať na svoje povinnosti
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Generálny prokurátor Maroš Žilinka podal návrh na disciplinárne konanie voči prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Petrovi Kyselovi pre porušenie povinností prokurátora.

"Môžeme potvrdiť, že dňa 13. mája bol podaný návrh na začatie disciplinárneho konania," uviedol hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan. Na podanie návrhu upozornil denník Sme.

​Podľa neoficiálnych informácií Kyselovi hrozia zrážky z funkčného platu. Ktorá z troch disciplinárnych komisií sa bude návrhom zaoberať, nie je zatiaľ známe.

Návrh sa týka prípadu exriaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa Reháka, keď Kysel vybavoval žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu po dobu takmer dvoch mesiacov.

Žilinka to považuje za zjavné rezignovanie na zákonnú povinnosť vybavovať väzobné veci prednostne a urýchlene.

​Žilinka sa nestotožnil s tým, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic riešil pochybenie svojho námestníka pohovorom. Generálny prokurátor nezdieľa názor, že zo strany prokurátora ÚŠP išlo o nedostatky pri plnení služobných povinností menšieho významu, ktoré možno vybaviť pohovorom.

Reháka prepustil z väzby senát Najvyššieho súdu (NS) SR na slobodu 14. apríla. Zrušil tak napadnuté rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

Reháka zadržali v rámci policajnej akcie Judáš na začiatku decembra 2020. Medzi obvinenými boli v tomto prípade bývalý prezident Policajného zboru (PZ) Milan Lučanský, bývalí predstavitelia Slovenskej informačnej služby (SIS) a aj bývalí vysokopostavení funkcionári PZ a finančnej správy. Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.