Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2021, 00:00

Súdy neumožnili spravodlivý proces

Štát prijal v súvislosti s pandémiou mimoriadne opatrenia, ktoré mali ambíciu ochrániť subjektívne práva účastníkov právnych vzťahov. Nesprávnym výkladom a aplikáciou sa stal presný opak.

Súdy neumožnili spravodlivý proces
Zdroj: Pavol Funtál/HN

Po prepuknutí pandémie COVID-19 začal štát čeliť rôznym výzvam, ktoré bolo potrebné riešiť rýchlo a zároveň efektívne tak, aby bola zachovaná ochrana života a zdravia ľudí, no zároveň zachovaný čo možno najlepší chod vecí. Obmedzenia, ktoré sa týkali núdzového stavu alebo s ním súviseli, sa zásadným spôsobom dotkli aj oblasti justície. Aby nedošlo v dôsledku prijatých protiepidemiologických opatrení k zániku alebo oslabeniu subjektívnych práv účastníkov právnych vzťahov, pristúpila Národná rada SR k prijatiu zákona č. 62/2020 Zbierky zákonov.

Dobré úmysly...

„Zákon, ktorý bol nepochybne myslený dobre a ktorého účelom bola ochrana subjektívnych práv, však nakoniec, bohužiaľ, svojou nesprávnou interpretáciou a aplikáciou minimálne zo strany niektorých súdov vyústil do možno ešte väčšieho porušenia práv, než ku ktorému by mohlo dôjsť v prípade, ak by nebol vôbec prijatý,“ hovorí JUDr. Michaela Matušíková, partnerka advokátskej kancelárie Havlát & Partners.

Prijatím zákona č. 62/2020 Zbierky zákonov vo vyhlásenom znení sa na vymedzené obdobie v roku 2020 prerušilo plynutie zákonom určených lehôt vrátane lehôt na podanie opravných prostriedkov v trestnom konaní pre obvineného a jeho obhajcu, poškodeného a zúčastnenú osobu. S účinnosťou od 19. januára 2021 bola v súvislosti s pretrvávajúcou pandémiou a opakovane sa predlžujúcim núdzovým stavom prijatá novela, kde došlo opätovne za rovnakých podmien

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.