Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2021, 00:00

Sú tu tisíce nelegálnych skládok

Očakávame, že PET fľaše a plechovky z kontajnerov na triedený zber zmiznú, hovorí Michal Sebíň, riaditeľ NATUR-PACK. Aj on bude zajtra spíkrom na konferencii Cirkulárna ekonomika na HNonline.sk.

Sú tu tisíce nelegálnych skládok
Zdroj: NATUR-PACK

Sú ciele podľa európskych smerníc v oblasti recyklácie komunálneho odpadu ambiciózne?
Prvý dôležitý cieľ bol nastavený na rok 2020, a to cieľ recyklovať 50 percent hmotnosti komunálneho odpadu. Podľa posledných údajov sme v roku 2019 recyklovali 40,3 percenta komunálneho odpadu, v roku 2020 to bude trochu viac, ale cieľ 50 percent zrejme nedosiahneme. Ďalším míľnikom bude do roku 2025 recyklovať 55 percent komunálneho odpadu.

Kde máme najväčšie rezervy?
O tom, kde sú rezervy, dobre vypovedá vyhodnotenie cieľov Programu odpadového hospodárstva za roky 2016 až 2020. Podľa vyhodnotenia sme mali problém s napĺňaním cieľa pre biologicky rozložiteľné komunálne odpady, ktoré, žiaľ, predstavujú v komunálnom odpade najväčší podiel. Zlepšenie by malo priniesť zavedenie triedenia kuchynského odpadu, ktoré sa tento rok pomaly rozbieha. Naopak, veľmi dobré výsledky dosahovala recyklácia odpadov, ktoré spadajú pod rozšírenú zodpovednosť výrobcov – odpady z obalov ako sklo, plasty, papier a kovové obaly, elektroodpad, použité batérie a akumulátory, pneumatiky a automobily. V recyklácii odpadov z obalov už dokonca dosahujeme ciele na rok 2025 a v recyklácii odpadov z plastových obalov patríme medzi najlepších v Európe.

V akom stave je na Sloven

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.