Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2021, 13:17 Aktualizované dňa 14.05.2021 o 13:32

Ústavný súd nariadil okamžite prepustiť advokáta Ribára, v kolúznej väzbe bol rok a pol

Podľa nálezu Ustavného súdu bolo porušené základné právo Martina Ribára na osobnú slobodu.

Ústavný súd nariadil okamžite prepustiť advokáta Ribára, v kolúznej väzbe bol rok a pol
Zdroj: TASR/Andrej Galica

Advokáta Martina Ribára (na snímke vľavo) majú bezodkladne prepustiť z väzby na slobodu. Najvyššiemu súdu to nariadil Ústavný súd. Vyplýva to z jeho nálezu zverejneného na webe. Ribára zadržali policajti v októbri 2019 v rámci akcie Apač zameranej na členov bratislavskej skupiny takáčovcov.

Koncom októbra 2019 ho poslal Špecializovaný trestný súd do kolúznej väzby. Ide o najprísnejšiu formu vyšetrovacej väzby.

​Ustavný súd v náleze konštatuje, že uznesením Najvyššieho súdu bolo porušené Ribárovo základné právo na osobnú slobodu vyplývajúce z Ústavy a právo na slobodu a bezpečnosť podľa Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Najvyšší súd mu má zaplatiť aj trovy konania vo výške 687,70 eura.

Ribár sa dostal do väzby po výpovedi bývalého klienta a kajúcnika v prípade skupiny takáčovcov. K jeho ústavnej sťažnosti sa pripojila aj Slovenská advokátska komora. Hovorila o podozreniach z potláčania základného práva na súdnu ochranu a riadneho výkonu advokácie.

Na jeho podporu vznikla aj iniciatíva za právny štát, ktorú podpísali desiatky advokátov.

Advokáta zadržali policajti v októbri 2019 v rámci akcie Apač. Spolu vtedy zadržali 13 ľudí, ktorí mali byť členmi bratislavskej skupiny takáčovcov. Špecializovaný trestný súd ho spolu s ďalšími vzal do väzby 30. októbra 2019, väzbu mu následne predlžovali a rozhodnutia potvrdzoval aj Najvyšší súd.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Ribára koncom apríla obžalobu z organizovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.