Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2021, 12:38

Okolo Hrebienka sa pohybuje rodina medveďov. Ochranári vyzývajú ľudí na zodpovednosť

Ľudí varujú, aby medveďov neprikrmovali, môže to spôsobiť problémy.

Okolo Hrebienka sa pohybuje rodina medveďov. Ochranári vyzývajú ľudí na zodpovednosť
Zdroj: Pixabay

V súvislosti s pohybom medvedice s dvomi mladými v oblasti turistického chodníka medzi Hrebienkom a Starým Smokovcom apeluje Ministerstvo životného prostredia na návštevníkov Vysokých Tatier, aby sa správali zodpovedne.

Na nepredvídateľné správanie medvedej rodiny upozorňuje aj Zásahový tím Medveď, ktorý trojicu monitoruje.

"Z doterajšieho monitorovania vyplýva, že medvedica stratila plachosť pred ľuďmi," informuje envirorezort, pričom upozorňuje, aby verejnosť medvede nelákala na potravu, nefotila sa s nimi, nepribližovala sa k nim a zbytočne ich "neprovokovala".

Jaroslav Slašťan zo zásahového tímu zároveň pripomína, že keďže je medveď divou šelmou, jeho správanie je nepredvídateľné.

Rezort tiež upozorňuje, že z pohľadu prežitia medveďov vo voľnej prírode je dôležité, aby sa nedostali k žiadnej potrave od ľudí.

"Ak sa medvede majú možnosť kŕmiť, hoci aj zahodeným rožkom alebo jablkom či iným bioodpadom, tak sú neraz odsúdené na smrť, lebo ich to nie je možné odnaučiť," zdôrazňuje Slašťan.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.