Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2021, 09:27 Aktualizované dňa 14.05.2021 o 09:45

Zomrel exminister Milan Ftáčnik

Bývalý minister školstva a primátor Bratislavy mal 64 rokov.

Milan Ftáčnik
Zdroj: TASR/M. Baumann

Vo veku 64 rokov zomrel bývalý minister školstva a primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Na Facebooku o tom informoval poslanec Martin Borguľa.

"Dozvedel som sa smutnú správu, že navždy odišiel môj priateľ Milan Ftáčnik. Bývalý minister, poslanec, primátor hlavného mesta, ale predovšetkým skvelý a múdry človek, ktorý pre Slovensko urobil veľa," napísal podpredseda parlamentu za Smer Juraj Blanár.

Ftáčnik bol dlhoročný vysokoškolský pedagóg, od 80. rokov pôsobil na Fakulte matematiky fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Venoval sa predovšetkým kybernetike a počítačovej grafike.

V politike pôsobil od roku 1990, kedy sa stal poslancom Slovenskej národnej rady za SDĽ. Po rozpade Československa pôsobil ako poslanec Národnej rady v dvoch funkčných obdobiach do roku 1998.

V prvej Dzurindovej vláde zaujal funkciu ministra školstva, kam ho nominovala práve SDĽ. Strana sa však neskôr rozpadla a kvôli straníckym sporom musel z funkcie odísť. Po odchode zo strany založil spolu s Petrom Weissom a Brigitou Schmögnerovou Sociálnodemokratickú alternatívu.

Tú však neskôr pohltil Smer a Ftáčnik od tohto obdobia vystupoval ako nezávislý kandidát a presunul sa do komunálnej politiky.

Najprv bol zvolený za poslanca Bratislavského kraja, v roku 2006 zas za starostu Petržalky. Od roku 2010 zastával funkciu primátora hlavného mesta. Kandidoval ako nezávislý, podporu mu však vyjadril Smer.

Po konci vo vedení hlavného mesta sa vrátil do akademickej sféry a od roku 2014 učil na Katedre aplikovanej informatiky na FMFI UK.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.