Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2021, 13:38

ŠÚKL: Očkovanie vakcínou AstraZeneca je aktuálne výhodné len pre ľudí nad 50 rokov

Pravdepodobnosť nákazy a následného úmrtia na covid je u mladšej populácie pri priaznivej epidemiologickej situácii nízka.

Ukazuje sa, že pri nízkej cirkulácii vírusu má vakcína od spoločnosti AstraZeneca benefit len u populácie nad 50 rokov. Na sociálnej sieti na to upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

​Zdôvodňuje to tým, že pravdepodobnosť nákazy a následného úmrtia na ochorenie COVID-19 u mladšej populácie je pri priaznivej epidemiologickej situácii nízka.

„Navyše, zriedkavé ale závažné prípady nezvyčajných krvných zrazenín boli zaznamenané najmä u očkovaných do 50 rokov,“ doplnil ŠÚKL.

Zdôraznil, že vakcína Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca je účinným nástrojom prevencie ochorenia COVID-19.

„Je však potrebné prehodnotiť jej používanie tak, aby sa minimalizovali možné riziká. Celkový pomer prínosov a rizík vakcíny aj naďalej zostáva pozitívny,“ uviedol.

?Vakcína Vaxzevria od AstraZeneca je účinným nástrojom prevencie ochorenia COVID-19, je však potrebné prehodnotiť jej...

Uverejnil používateľ Štátny ústav pre kontrolu liečiv Streda 12. mája 2021

Štátny ústav doplnil, že na používanie vakcíny je potrebné nahliadať v kontexte celkovej situácie - epidemiologickej alebo situácie ohľadom dostupnosti iných vakcín.

Ministerstvo zdravotníctva cez týždeň oznámilo, že pozastavilo očkovanie osôb, ktoré mali dostať vakcínu od AstraZenecy po prvý raz.

Miesto nej dostanú vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech Hlavným dôvodom je nedostatok týchto očkovacích látok. Osoby, ktoré majú mať druhú dávku tejto vakcíny, ju dostanú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.