Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2021, 12:43 Aktualizované dňa 13.05.2021 o 14:18

Budú sa môcť otvoriť kiná a interiéry reštaurácií. Mikas popísal nové opatrenia

Covid automat prinesie zmeny aj pri testovaní, tie sa budú vyžadovať najmä na rizikových podujatiach.

Ján Mikas
Zdroj: TASR/P. Neubauer

Vláda na svojom včerajšom rokovaní schválila nový covid automat. Ten by mal byť podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského pružnejší a jednoduchší. 

Hlavný hygienik Ján Mikas dnes na tlačovej konferencii zhrnul najzásadnejšie zmeny, ktoré pocítia všetci obyvatelia.

​Zväčša budú opatrenia oproti predchádzajúcej verzii voľnejšie.

Prichádzajú oranžové okresy a voľnejšie pravidlá

Už v pondelok napríklad budú môcť otvoriť interiéry reštaurácií. Zatiaľ však len v štyroch okresoch, ktoré budú v oranžovej farbe - Hlohovec, Nitra, Topoľčany a Senec.

​Nakoľko sa však menili aj podmienky zaraďovania okresov do rôznych stupňov covid automatu, je možné, že o týždeň sa k nim pridajú aj ďalšie. Brať sa bude po novom do úvahy len sedemdňová incidencia PCR testov. 

Vo väčšine okresov sa budú môcť otvoriť aj kiná, tu sa však počíta s obmedzeniami počtu ľudí na základe toho, v akej farbe sa daný okres nachádza.

Rovnako sa pre "ružové" a lepšie okresy znovu obnovia oslavy ako sú svadby či kary. Podľa situácie v konkrétnom okrese sa však bude odvíjať povolený počet osôb. Povinný bude aj test.

Celé znenie Covid automatu:

Aktualizovaný covid automa by hnky

Zmeny v testovaní

Práve testovanie prešlo zásadnou zmenou. Súčasťou nového covid automatu je celá testovacia stratégia, ktorá konkrétne určuje, za akých okolností a akými testami je potrebné robiť testovanie. 

Od pondelka už napríklad nebude potrebný test pri vstupe do obchodných domov. Testovanie sa zväčša bude týkať rizikových aktivít, ako sú hromadné podujatia, či kultúrne akcie. 

Otázka cestovania

​Oblasť, ktorou sa covid automat nezaoberá, sú cesty do zahraničia. Mikas však avizoval, že konzílium odborníkov v spolupráci s rezortom zahraničia pracuje na cestovateľskej mape, podobnej ako sme poznali minulý rok.

Tá určí, ktoré krajiny sú ako veľmi rizikové a na základe toho budú prijaté opatrenia pri návrate na Slovensko. Známa by mohla byť budúci týždeň.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.