Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2021, 16:53 Aktualizované dňa 12.05.2021 o 18:10

Na Slovensku potvrdili prípad indickej mutácie nového koronavírusu

Osoba z Bratislavského kraja, u ktorej bol tento variant nového koronavírusu potvrdený, prišla na Slovensko z Indie.

Na Slovensku potvrdili prípad indickej mutácie nového koronavírusu
Zdroj: Reuters

Na Slovensku potvrdili indickú mutáciu nového koronavírusu. Osoba z Bratislavského kraja, u ktorej bol tento variant nového koronavírusu potvrdený, prišla na Slovensko z Indie.

Informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. Na Slovensku naďalej prevažuje britský variant pandemického vírusu.

Indický variant laboratórne identifikovali vo vzorkách sekvenovaných v laboratóriách ÚVZ SR.

Bioinformatickú analýzu vykonali pracovníci Vedeckého parku Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Vo viac ako 30 štátoch 

„Muž dodržiaval zásady domácej izolácie, priebeh jeho ochorenia si nevyžiadal hospitalizáciu,“ priblížil hlavný hygienik SR Ján Mikas. Identifikovaný bol tiež jeden úzky kontakt zo spoločne obývaného bytu, v tomto prípade bol test negatívny. Mikas ubezpečil, že všetky protiepidemické opatrenia sa zabezpečili.

Najvyšší výskyt B.1.617 dosiaľ zaznamenali v Indii, potom v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska a v Spojených štátoch amerických.

Doteraz už bol výskyt zaznamenaný vo viac ako 30 štátoch. Podľa ÚVZ SR však treba zohľadniť aj fakt, že vyšší výskyt variantov vo všeobecnosti vykazujú najmä tie štáty, ktoré sekvenujú veľké objemy vzoriek.

Zmena účinnosti vakcín je nepravdepodobná

„Na základe dostupných informácií je nepravdepodobné, že by mutácie v ,indickom' variante spôsobili, že vakcíny proti COVID-19 budú neúčinné,“ skonštatovala Račková.

akcíny indukujú širokú imunitnú obranu a možno predpokladať, že v prípade nákazy predmetným variantom vírusu prinajmenšom zmiernia závažnosť a priebeh infekcie.

Podľa ÚVZ SR sa nateraz tiež predpokladá, že „indický variant“ nemusí byť až taký problematický ako iné varianty, napríklad „juhoafrický“ a „brazílsky“.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.