Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2021, 15:58

Núdzový stav sa chýli ku koncu. Vláda už má pripravenú náhradu

Kabinet Eduarda Hegera v stredu odobril návrh na skrátené legislatívne konanie poslaneckej novely zákona o hospodárskej mobilizácii.

Núdzový stav sa chýli ku koncu. Vláda už má pripravenú náhradu
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Zrušenie núdzového stavu má nastať po odobrení a podpísaní novely zákona o hospodárskej mobilizácii. Naznačila to podpredsedníčka vlády a ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí) počas rokovania kabinetu, na ktorom bola témou aj otázka zrušenia núdzového stavu.

"Keďže práve zasadá parlament, tento proces má ´zbehnúť´ v nasledujúcich dňoch," uviedla Remišová. Vyhla sa priamej odpovedi na otázku, či vláda nechá uplynúť lehotu, do ktorej musí Národná rada vysloviť súhlas s predĺžením núdzového stavu - najneskôr v utorok 18. mája, alebo kabinet mimoriadne zasadne a rozhodne o zrušení obmedzení vyplývajúcich z núdzového stavu a zákazu vychádzania.

"Vláda bude proaktívna, ako to sľúbila občanom, že keď pominú dôvody na núdzový stav, urobí opatrenia na ich zrušenie,“ uviedla.

Vláda v stredu odobrila návrh na skrátené legislatívne konanie poslaneckej novely zákona o hospodárskej mobilizácii, podľa ktorej by niektoré jej opatrenia mohli byť prijaté nielen v núdzovom alebo výnimočnom stave, ale aj v mimoriadnej situácii.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO) sa vyjadril, že z jeho pohľadu po schválení novely zákona o hospodárskej mobilizácii už nie je potrebný núdzový stav.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.