Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.05.2021, 15:21

Bratislavský kraj rozšíril zoznam náhradníkov na očkovanie, prihlásiť sa môžu tehotné ženy

Pre ženy bude určená vakcína Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Bratislavský kraj rozšíril zoznam náhradníkov na očkovanie, prihlásiť sa môžu tehotné ženy
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Bratislavský samosprávny kraj rozširuje zoznam náhradníkov na očkovanie o tehotné ženy. 

V zozname už sú ťažko zdravotne postihnutí, chronicky chorí pacienti a darcovia krvi. Doteraz ho podľa župana Juraja Drobu využilo viac ako 15-tisíc ľudí. 

„V náhradníckom zozname sú ľudia, na ktorých sa pri vakcinácii pozabudlo. Preto sme pri jeho tvorbe mysleli aj na nich. Myslím si, že okrem ťažko zdravotne postihnutých, chronicky chorých pacientov či darcov krvi, tam určite patria aj tehotné ženy, ktoré sú veľkou mierou spolu s bábätkom vystavené riziku nákazy ochorením COVID-19,“ povedal župan Juraj Droba.

Do zoznamu sa môžu hlásiť tehotné ženy v druhom a treťom trimestri. Určená je pre nich vakcína Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.

„Ideálny je tretí trimester, kedy je už dieťa zrelé. V druhom trimestri očkujeme len s vysloveným odhodlaním budúcej mamičky, ktorá si očkovanie sama žiada. Napríklad k nám prišla tehotná v druhom trimestri, ktorá predtým prekonala COVID-19. Povedala, že už to nechce zažiť, preto sa chce dať zaočkovať," vysvetľuje podpredseda kraja pre oblasť zdravotníctva Juraj Štekláč.

Ako dodal prvému trimestru sa pri očkovaní vyhýbajú, pretože plod je ešte nezrelý. "Budúcim mamičkám v tomto prípade odporúčame neskorší čas gravidity,“ hovorí. 

Náhradníci na očkovanie sa môžu prihlásiť prostredníctvom formulára na stránke bratislavskykraj.sk/ockovanie-nahradnici

Systém slúži pre obyvateľov Bratislavského kraja, teda okresy Bratislava, Malacky, Pezinok a Senec, a nie je náhradou oficiálnej registrácie cez stránku Národného centra zdravotníckych informácií ministerstva zdravotníctva.

Aj po registrácii do tohto systému odporúča kraj registrovať sa na riadny termín na stránke vakcinacia.nczisk.sk.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.