Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2021, 14:13

Slovné hodnotenie by som zachovala na celej základnej škole, hovorí šéfka pedagogického ústavu

Pandémia otvorila dvere zmenám vo vzdelávaní, o ktorých sa dlho viedli diskusie, hovorí pre HN riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu Miroslava Hapalová.

Slovné hodnotenie by som zachovala na celej základnej škole, hovorí šéfka pedagogického ústavu
Zdroj: HN/Peter Mayer

Prvé týždne po návrate z dištančného vzdelávania majú byť adaptačné. Učitelia by nemali skúšať ani známkovať. Prečo je to dôležité?
Adaptačné obdobie na školách, na ktorých neprebiehala prezenčná výučba v malých skupinách, je dôležitým vstupným krokom k opätovnému navyknutiu si na školské prostredie a na spolužiakov. Žiaci prichádzajú do škôl po dlhom čase dištančného vzdelávania v pomerne náročnej situácii, z rodín, kde mohli zažiť napätie či strach o svojich blízkych. Všetci si zároveň zažili sociálnu izoláciu, ktorú so sebou prináša súčasná pandemická situácia, či fungovali v inom, voľnejšom dennom režime. Návrat do školy, v ktorej platí pevný režim dňa, reprezentovaný 45-minútovými hodinami, sedením v lavici a podobne, pochopiteľne, predstavuje po takom dlhom období istú záťaž.

Pomôže to žiakom, aby si opäť zvykli na socializovanie?
Je potrebné si uvedomiť, že sociálna izolácia priniesla aj ochladenie vzťahov a vzájomných väzieb v triede, nahromadili sa rôzne zážitky, deťom chýbali kamaráti. Možnosť porozprávať sa osobne, zdieľať zážitky, skúsenosti, obnoviť vzťahy, posilniť triedny kolektív je pre ďalšie štandardné fungovanie veľmi dôležité. Zároveň adaptačné obdobie pomôže učiteľom identifikovať problémové alebo neštandardné správanie jednotlivých žiakov a poskytnúť im pomoc, ak ju potrebujú.

Niektoré školy považujú adaptačné obdobie za stratu času. Je to správny prístup?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.