Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2007, 19:52

ĽS-HZDS nechce čiastkové úpravy imunity

ĽS-HZDS nechce riešiť otázku poslaneckej imunity čiastkovo, je za jej celkové prehodnotenie. "Buď ju celú zrušiť, alebo spraviť s tým konečne na Slovensku poriadok," povedal novinárom podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni. Za správne preto považuje, že parlament presunul rokovanie o Paškovom návrhu na zúženie imunity až po Novom roku. Podľa neho Mečiarovo ĽS-HZDS by prípadne chcelo rokovať o otvorení celej ústavy. "Ešte viac by sme odporúčali revíziu celej ústavy po 15 rokoch vládnutia. Čiastkové zasahovanie do ústavy neuznávame," uviedol Urbáni.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj, ktorý predložil procedurálny návrh, aby sa Paškov návrh presunul z decembrovej schôdze, tvrdí, že nechceli pridlho čakať na hlasovanie o návrhu v druhom a treťom čítaní. Predkladatelia totiž žiadali o procesnú výnimku, aby druhé a tretie čítanie bolo až na marcovej schôdzi. "Nevideli sme logický dôvod, aby sa hlasovalo teraz," vysvetľuje Rafaj. Zopakoval, že SNS je z principiálneho dôvodu za zachovanie poslaneckej imunity. "Parlamentarizmus potrebuje tento klasický inštitút, pretože je to jeden z princípov, ako máme napríklad vlajky," dodal Rafaj.
Poslanec za SDKÚ-DS Peter Miššík si myslí, že Paškov návrh sa musel presunúť, lebo vládna koalícia sa o ňom nedohodla. "Teraz vyšla pravda najavo, za to, že majú vnútorné rozpory, tak sa nevedia dohodnúť ani na takomto jednoduchom návrhu, najjednoduchšom návrhu novely ústavy o obmedzení priestupkovej imunity," povedal Miššík.
Národná rada SR dnes schválila Rafajov pozmeňujúci návrh, že sa na tejto schôdzi nebude zaoberať návrhom predsedu parlamentu Pavla Pašku zúžiť poslaneckú imunitu. Návrh novely ústavy poslancom parlamentu ruší imunitu na priestupky. Poslanci by mali mať po prípadnom schválení tejto novelizácie ústavy aj naďalej ponechanú imunitu za výroky prednesené pri výkone svojho mandátu. Návrh na zúženie imunity odmietli podporiť poslanci dvoch vládnych strán - SNS i ĽS-HZDS, ktoré na protest proti konaniu predsedu parlamentu stiahli svojich zástupcov zo Stálej komisie pre Ústavu SR a rokovací poriadok Národnej rady SR. Na schválenie ústavného zákona je potrebný súhlas minimálne 90 poslancov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.