Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2021, 12:47 Aktualizované dňa 06.05.2021 o 13:13

Očkovanie na Slovensku: Znížili vekovú hranicu na Pfizer a Modernu

Tieto dve vakcíny sú oddnes vyčlenené pre všetkých, ktorí majú 50 a viac rokov.

Očkovanie na Slovensku: Znížili vekovú hranicu na Pfizer a Modernu
Zdroj: TASR/AFP

Veková hranica na podanie protikoronavírusových vakcín Pfizer a Moderna sa znížila. Z doterajších minimálne 60 rokov sa pusunula na 50.

"Hlavným dôvodom je objem dodaných vakcín a tiež navýšenie očkovacích kapacít," priblížila v tlačovej správe hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

"Osobám vo veku 50 rokov (vrátane) a starším sú priraďované vakcíny - Pfizer/BioNTech, Moderna," píše sa oddnes na stránke vakcinacia.nczisk.sk, ktorá slúži na registráciu na očkovanie. Tieto dve vakcíny sú tak vyčlenené pre všetkých, ktorí majú 50 a viac rokov.

Pfizer je ešte určený pre 16 a 17-ročných. Ľuďom vo veku od 18 do 49 podávajú na Slovensku látku od spločnosti AstraZeneca.

Práve Pfizerov máme na Slovensku suverénne najviac zo všetkých vakcín. Mali by predstavovať dve tretiny z jeden a pol milióna dávok, ktoré k nám do konca mája majú doraziť.

Zdroj: MZSR

​Preto sa o posunutí vekovej hranice pre túto látku špekulovalo už dlhšie a pripúšťal to aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s tým, že pre nasadenie do veľkokapacitných očkovacích centier je potrebné vyriešiť jeden problém. A to je fakt, že vakcíny od Pfizeru musia byť skladované v extrémne nízkych teplotách.

Práve Pfizer je najprijateľnejšou vakcínou pre Slovákov, čo ukázal prieskum agentúry Focus, ktorý počas uplynulého víkendu zverejnila televízia Markíza v relácii Na telo. Dôveruje mu až 71,1 percenta opýtaných.

Na druhom mieste skončila ruská vakcína Sputnik, ktorej dôveruje 60,2 percenta Slovákov. AstraZeneca je na konci rebríčka s 29,4 percentami.

Prieskum agentúry Focus
Zdroj: TV Markíza

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.