Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2021, 09:25 Aktualizované dňa 06.05.2021 o 12:15

Čaputová vymenovala nového šéfa SIS. Stal sa ním Michal Aláč

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vymenovala v Prezidentskom paláci Michala Aláča za nového šéfa SIS.

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok vymenovala za riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča.

„Mojím cieľom je riadiť službu tak, aby bola vnímaná v presadzovaní strategických záujmov Slovenskej republiky ako politicky nezávislá, profesionálna spravodajská služba vo všetkých jej aspektoch,“ zdôraznil Aláč.

​SIS chce viesť tak, aby bola modernou spravodajskou službou, ktorá bude efektívne reagovať na všetky ohrozenia záujmov Slovenskej republiky, uvádza sa v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa služby Simona Svítková.

Prioritou pre nového riaditeľa je, aby bola SIS naďalej rešpektovanou inštitúciou doma aj v zahraničí a zároveň bola vnímaná ako spoľahlivý a kooperujúci partner so zahraničnými spravodajskými službami, ktorý prijíma a zdieľa relevantné informácie.

Slovenská informačná služba je miestom, kde pracujú inteligentní a schopní ľudia. V mojom záujme je vytvárať im vyhovujúce podmienky tak, aby služba bola zamestnávateľom, ktorý je stabilným pre príslušníkov a tiež atraktívnym pre uchádzačov,“ deklaroval nový riaditeľ.

Ďalšími úlohami je podľa neho zvýšenie dôveryhodnosti služby v očiach verejnosti a pokračovanie v otvorenejšej komunikácii s verejnosťou tak, aby SIS primerane poskytovala verejnosti informácie, ktoré nie sú chránené zákonom.

Ku kľúčovým úlohám spravodajskej služby patrí ochrana záujmov Slovenskej republiky a jej občanov, boj proti extrémizmu, terorizmu a všetkým formám organizovaného zločinu. Rovnako sa venuje aj hrozbám v online priestore a kybernetickej bezpečnosti.

Aláč sa narodil 1. marca 1985 v Detve. Dlhšiu dobu pôsobil v SIS na viacerých pozíciách od staršieho referenta až po funkciu námestníka riaditeľa. Študoval trestné právo na Trnavskej univerzite v Trnave a právo na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Miesto šéfa tajných sa uvoľnilo po odchode Vladimíra Pčolinského. Z funkcie ho odvolali v marci na jeho vlastnú žiadosť po tom, ako bol zadržaný a obvinený z korupcie. V súčasnosti je väzobne stíhaný.

Riaditeľa SIS vymenúva a odvoláva prezident na návrh vlády. V prípade Aláča, ako aj jeho predchodcu Pčolinského, išlo o personálnu nomináciu koaličného hnutia Sme rodina.

Celý príhovor prezidentky Zuzany Čaputovej:

"Vážený pán predseda Vlády Slovenskej republiky,
vážený pán minister vnútra Slovenskej republiky,
vážený pán prezident Policajného zboru Slovenskej republiky,
vážený pán riaditeľ Slovenskej informačnej služby,
vážení hostia, dámy a páni,

ešte raz vám, pán Aláč, blahoželám k vymenovaniu do funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Vzhľadom na všeobecne známe skutočnosti je zrejmé, čo bude jednou z najdôležitejších úlohou vás, ako nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby v najbližšom období: posilniť dôveru širokej verejnosti vo vedenie služby, posilniť dôveru zahraničných partnerov a spojencov, že SIS koná ako informačná služba právneho a demokratického štátu.

Verím, vážený pán riaditeľ, že v snahe posilniť túto dôveru, využijete všetky ústavné a zákonné možnosti, ktoré máte k dispozícii. Nastupujete do funkcie s renomé profesionála a so skúsenosťami priamo s informačnej služby.

Zákon hovorí, že informačná služba získané informácie poskytuje osobám a inštitúciám, ktoré ich potrebujú na zamedzenie protiústavnej a protiprávnej činnosti. Je teda povinnosťou služby, aby o zistenej protiprávnej činnosti, nech už sa jej dopúšťa ktokoľvek, okrem iného všeobecne informovala vo svojich výročných správach, a teda aby primerane informovala aj verejnosť.

Som totiž presvedčená, že tak ako každý štátny orgán, aj SIS je nositeľom zákonnej povinnosti poskytovať verejnosti informácie, ktoré nie sú chránené zákonom. Práve toto môže pomôcť zvyšovaniu dôvery verejnosti.

V súvislosti s činnosťou Slovenskej informačnej služby je dlho diskutovaná potreba posilnenia vonkajšej kontroly služby. Právomoci parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS sú iba formálne a neumožňujú meritórne preverenie toho, či služba vo svojej činnosti striktne dodržuje zákon. Tento stav nie je typický pre tajné služby v právnom a demokratickom štáte.

Je preto najvyšší čas, aby v tomto smere došlo zásadnej náprave a očakávam, že k oprávnenej požiadavke na novú legislatívnu úpravu budete ústretový a poskytnete svoju expertízu, aby aj v Slovenskej republike platila úprava, aká je charakteristická pre zavedené tradičné demokracie a zároveň moderné informačné služby.

Okrem zákonne súladného výkonu právomoci, zodpovednej a primeranej komunikácie, spolupráce pri nastavení kvalitného systému kontroly, by som chcela uviesť ešte jedno legitímne očakávanie. Je to osobná autonómia a samostatnosť, pán riaditeľ, ktorou budete hájiť politickú nezávislosť informačnej služby. A to vo všetkých aspektoch, v ktorých SIS má a musí byť nezávislá.

Vážený pán riaditeľ,
informačná služba chráni naše ústavné zriadenie, územnú celistvosť, bezpečnosť a zvrchovanosť republiky. Jej povinnosťou je tiež chrániť krajinu pred hrozbami v kybernetickom priestore a pred aktivitami, ktoré môžu poškodiť hospodárske záujmy štátu. Má sa podieľať na odhaľovaní organizovaného zločinu, terorizmu, extrémizmu i nelegálnej migrácie. Už aj tento stručný výpočet svedčí o dôležitosti, význame a postavení Slovenskej informačnej služby v spoločnosti. Veľmi potrebujeme, aby sa potenciál služby pod vaším vedením naplno rozvinul a aby si dôsledne plnila všetky povinnosti, ktoré jej zo zákona vyplývajú. Želám vám veľa síl a veľa úspechov vo vašom pôsobení."

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.