Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2021, 11:50 Aktualizované dňa 05.05.2021 o 12:36

Múzeum SNP prejde do pôsobnosti ministerstva obrany

O podpísaní memoranda v stredu informovali ministerka kultúry Natália Milanová a minister obrany Jaroslav Naď.

Múzeum SNP prejde do pôsobnosti ministerstva obrany
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Múzeum Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici má prejsť do pôsobnosti ministerstva obrany. V súčasnosti spadá pod rezort kultúry.

O podpísaní memoranda v stredu informovali ministerka kultúry Natália Milanová a minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽANO).

"Z pohľadu ministerstva kultúry ide o logické spojenie dvoch inštitúcií, ktoré sú svojím odborným zameraním veľmi blízke," komentovala Milanová.

Pod rezortom kultúry zostane Digitalizačné centrum Múzea SNP a tiež Slovenská národná expozícia v štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau v Poľsku.

Minister obrany je presvedčený, že Múzeum SNP malo vždy patriť pod rezort obrany. Vyzdvihol blízky vzťah rezortu k problematike. Rovnako poukázal na vyšší rozpočet ministerstva obrany.

Očakáva skvalitnenie expozície i lepšiu spoluprácu s Vojenským historickým ústavom. K prevodu správy múzea by podľa neho mohlo prísť začiatkom roka 2022.

Po podpise memoranda zasadne medzirezortná skupina zložená z odborníkov rezortov obrany a kultúry, ktorá pripraví a zrealizuje proces zlúčenia.

Následne sa predloží návrh novely zákona o múzeách a galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty, v ktorom dôjde k zmene zriaďovateľa. Súčasťou procesu bude aj inventarizácia majetku a rovnako tak aj audit všetkých právnych záväzkov múzea.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.