Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2021, 14:05

Očkovanie po prekonaní covidu: Ministerstvo mení pravidlá, na vakcínu sa môžete hlásiť oveľa skôr

Rezort zdravotníctva doteraz uvádzal trojmesačnú lehotu z dôvodu nedostatku vakcín. Z hľadiska bezpečnosti je možné očkovať sa už týždeň po bezpríznakovom pribehu covidu.

Očkovanie po prekonaní covidu: Ministerstvo mení pravidlá, na vakcínu sa môžete hlásiť oveľa skôr
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Čas, ktorý musí človek počkať, kým sa po prekonaní covidu môže dať zaočkovať, sa výrazne skráti. Z 90 dní na dva týždne, prípadne len na týždeň. Informuje o tom ministerstvo zdravotníctva na svojom oficiálnom facebookovom účte.

"Do 90 dní od prekonania Covidu je pravdepodobné, že sú ešte v tele protilátky. V čase, keď bolo vakcín veľmi málo, bolo efektívnejšie prenechať ich tým, ktorí nemajú v tele žiadne protilátky," priblížil rezort.

Avšak dostupnosť vakcín sa výrazne zlepšuje. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že "z hľadiska bezpečnosti je možné sa očkovať už po 14-tich dňoch od prekonania covidu so symptomatickým priebehom (ak ste posledných sedem dní boli bez príznakov) a už po siedmich dňoch od prekonania covidu s asymptomatickým priebehom."

Na základe dostupných klinických štúdií rezort Vladimíra Lengvarského tvrdí, že neexistujú dôkazy o tom, že ľuďom, ktorí covid prekonali, hrozia pri očkovaní problémy.

"Ak ste teda nedávno prekonali covid, stále platí, že sa nemusíte ponáhľať, ale nemusíte ani striktne čakať tri mesiace. Môžete sa po jednom alebo dvoch týždňoch prihlásiť do Čakárne," tvrdí ministerstvo.

Ako výhodu očkovania uvádza, že kým imunita po prekonaní covidu je individuálna, po vakcinácii je oveľa predvídateľnejšia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.