Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2021, 11:14 Aktualizované dňa 04.05.2021 o 11:56

Suju odvolali z čela NCZI. Deň po brífingu, kde otvorene hovoril o očkovaní

V tlačovej správe od rezortu zdravotníctva dôvody konca Róberta Suju na čele centra ozrejmené nie sú.

Róbert Suja na poste riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií skončil. Jeho dočasným riadením bol poverený 9. marca tohto roka. Suja pre HN potvrdil, že bol odvolaný.

​Centrum po novom od zajtra povedie Pavol Capek. "Nový riaditeľ NCZI pracuje v inštitúcii od júla 2020 a v doposiaľ bol riaditeľom úseku informatizácie a elektronizácie zdravotníctva," informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Hovoril o problémoch

Suja mal včera mimoriadnu tlačovú konfrenciu, kde otvorene hovoril o problémoch pri očkovaní proti koronavírusu na Slovensku. V tlačovej správe od Eliášovej však dôvody Sujovho konca ozrejmené nie sú.

Suja na včerajšom brífingu informoval, že v rezervačnom očkovacom systéme nedošlo k žiadnym chybám, ktoré boli medializované minulý týždeň. Išlo o súvislosť s termínmi na očkovanie pre najmladšie ročníky od 16 rokov. Uviedol, že systém neznevýhodnil určitú skupinu obyvateľstva podľa dátumu narodenia, ale podľa dostupnosti vakcín. 

Vyjadril sa zároveň, že za väčší problém ako to, že termíny boli mladým ľuďom pridelené krátko po prihlásení do Čakárne, čo bolo po kritike zrušené, považuje celkovo nízky záujem o očkovanie na Slovensku. "Pokiaľ sa nič nezmení, o tri týždne môžeme zatvárať vakcinačné centrá," povedal k tomu.

Tiež kritizoval výdavky na celoplošné testovanie, ktoré podľa mimoparlamentnej strany PS stálo Slovensko viac ako 478 miliónov eur. Suja ozrejmil, že jeho úradu vláda žiadnu finančnú podporu neposkytla.

Pôsobil v IBM či UNB

"Pod novým riaditeľom čaká NCZI reorganizácia krízového riadenia realizácie protipandemických opatrení a očkovania proti covidu," priblížila Eliašová.

Capek, ktorý pred nástupom do NCZI pôsobil na manažérskych pozíciách v IBM, EMC či v Univerzitnej nemocnici Bratislava, chce posilniť personálne a odborné kapacity centra aj prostredníctvom atraktívneho odmeňovacieho modelu.

V najbližšom období je podľa neho kľúčové vytvorenie zdravotného komunitného cloudu, ktorý by mal byť základom prevádzky eHealth a ďalších aplikácií NCZI.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.