Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2021, 00:00

Aplikovať nové pravidlá nie je jednoduché

Renomovaný audítor Marián Ráno zo spoločnosti Solidita v rozhovore vysvetľuje, čo všetko prináša zamestnancovi a zamestnávateľovi povinnosť v zabezpečovaní stravovania.

Aplikovať nové pravidlá nie je jednoduché
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Aký bol pôvodný stav, v čom nastali základné zmeny?
Pôvodne Zákonník práce definoval povinnosť zamestnávateľa zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti vo forme jedného teplého hlavného jedla vo vlastnom stravovacom zariadení alebo v inom stravovacom zariadení. Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom cudzieho stravovacieho zariadenia zamestnávateľ túto povinnosť splnil tak, že zamestnancovi zabezpečil stravovacie poukážky (gastolístky).


Zmena spočíva v tom, že ak zamestnávateľ nechce alebo nevie zabezpečiť stravovanie vo vlastnej alebo cudzej „kantíne“, nastupuje druhé kolo rozhodovania, ktoré sa presúva na zamestnancov. Tí si v tomto prípade musia vybrať, či chcú dostávať od zamestnávateľa gastrolístky alebo finančný príspevok na stravovanie v peniazoch. Finančný príspevok by sa podľa zákona mal použiť na nákup stravy, avšak kontrola tejto povinnosti je nemožná.


Aké sú výhody pre zamestnanca?
Z uvedenej zmeny budú ťažiť predovšetkým zamestnanci, pretože im zákon dáva neobvyklú moc rozhodovať o forme zabezpečenia stravovania, ktorú však musí administratívne a finančne zabezpečovať zamestnávateľ. Finančný príspevok oproti gastrolístkom prináša pre zamestnanca, ale aj zamestnávateľa viacero výhod. Obc

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.