Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.05.2021, 09:55 Aktualizované dňa 03.05.2021 o 10:56

Petičný výbor odovzdal takmer 600-tisíc podpisov za referendum, Čaputová nechce proces overovania naťahovať

Prezidentka Zuzana Ćaputová bude ďalšie kroky tlmočiť, keď bude jasné, že petícia splnila kritéria.

Petičný výbor odovzdal takmer 600-tisíc podpisov za referendum, Čaputová nechce proces overovania naťahovať
Zdroj: HN/Michal Illa

Viac ako 585-tisíc podpisov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách v pondelok odovzdal petičný výbor v Prezidentskom paláci. Dokumenty prebral vedúci Kancelárie prezidenta Metod Špaček.

"Mandát od 600-tisíc ľudí sa nedeje každý deň. Znamená to, že ľudia si objednávajú zmenu v spoločnosti. Ďalší krok je momentálne na pani prezidentke Čaputovej," povedal zástupca petičného výboru Róbert Bestro.

​Hovorca prezidentky Zuzany Čaputovej Martin Strižinec uviedol, že teraz sa začína proces overovania podpisov.

"Prezidentka má petičné právo v hlbokej úcte, preto budeme pristupovať k tomuto procesu mimoriadne zodpovedne. Okolo 50 zamestnancov Kancelárie prezidenta bude overovať podpisy na petičných hárkoch. Chceme do toho vložiť veľa energie a úsilia, aby sa proces zbytočne nenaťahoval," povedal Strižinec. 

Začína plynúť lehota

Dodal, že prezidentka bude ďalšie kroky tlmočiť, keď bude jasné, že petícia splnila kritéria, teda keď bude potvrdené, že sa vyzbieralo minimálne 350-tisíc podpisov. 

Prezidentka by mala vyhlásiť referendum do 30 dní od odovzdania podpisov. Na vyhlásenie treba aspoň 350-itísc podpisov od občanov.

Ak by sa prezidentka pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd, mal by do 60 dní rozhodnúť. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.

Iniciatíva prišla od opozície

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS.

Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov.

Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.