Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2021, 11:16

Meteorológovia varujú pred silným vetrom. Na niektorých miestach sa vyskytnú početné prehánky a búrky

Búrky s krúpami sa vyskytnú v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji.

Meteorológovia varujú pred silným vetrom. Na niektorých miestach sa vyskytnú početné prehánky a búrky
Zdroj: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Počas nedele treba v niektorých častiach Slovenska počítať so silným vetrom, na niektorých miestach sa vyskytnú početné prehánky a búrky. Na svojom webe na to upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Pre všetky kraje, s výnimkou Banskobystrického a Žilinského, platí výstraha prvého stupňa pred vetrom.

Meteorologické výstrahy
Zdroj: SHMÚ

Ten v nárazoch dosiahne rýchlosť 65-85 kilometrov za hodinu. Priemerná rýchlosť vetra môže podľa SHMÚ dosiahnuť rýchlosť 45-60 kilometrov za hodinu, čo predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Výstraha prvého stupňa pred dažďom platí pre Banskobystrický, Trenčiansky a Košický kraj do 18.00 hod. Podľa meteorológov možno v týchto krajoch rátať s úhrnom zrážok do 35 milimetrov.

Búrky s krúpami sa vyskytnú v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji. "S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu," informovali meteorológovia.

Na horách v Banskobystrickom, Prešovskom a Žilinskom kraji treba podľa SHMÚ počítať so silným vetrom, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 110-135 kilometrov za hodinu. Takáto rýchlosť vetra predstavuje nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.