Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2021, 15:25 Aktualizované dňa 30.04.2021 o 17:31

Potvrdené: Väčšina Slovenska nebude od pondelka potrebovať testy

V okresoch, ktoré sú ružové alebo červené, bude od pondelka potrebný test len v čase zákazu vychádzania.

Od pondelka sa na Slovensku menia pravidlá v súvislosti s pandémiou koronavírusu. V červených a ružových okresoch bude platiť zákaz vychádzania len počas noci v čase od 21:00 do 01:00. 

Prehľad toho, v akej farbe bude váš okres. 

Počas zvyšného času už bude voľný režim a nebude potrebné sa testom preukazovať. Potvrdil to hlavný hygienik Ján Mikas"Počas celého dňa nepotrebujú ľudia testy, potrebovali by to iba v rámci času zákazu vychádzania," povedal hlavný hygienik.

V čase platného zákazu vychádzania bude test potrebný napríklad na cestu do práce a tak ako doteraz budú stanovené výnimky, kam sa v tom čase môže ísť. 

​Cieľom takéhoto obmedzenia je podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského snaha zabrániť ľuďom, aby sa v noci zhromažďovali. 

Celkovo sa tak režim uvoľní až v 69 okresoch na celom Slovensku. V bordovej fáze zostane zvyšných 10 okresov. Tu sa podľa úradov nič nezmení. 

Okresy, ktoré budú po 3. máji bordové: Ilava, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Martin, Myjava, Poltár, Považská Bystrica, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín.

Budúci týždeň by mali prísť ďalšie zmeny. Mikas avizoval, že rezort zdravotníctva by mal na stredajšie rokovanie vlády priniesť aktualizáciu covid automatu, čo podľa hlavného hygienika prinesie celkové zjednodušenie a sprehľadnenie situácie.

Lengvarský doplnil, že spolu s tým by sa mala meniť aj testovacia stratégia. Plošné testovanie by malo prebiehať už len v ohniskách a aj to PCR testami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.