Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2021, 11:54

Pellegrini: Zmluva k Sputniku je nevýhodná. Neviem, ako sa mohol niekto tak ponížiť a podpísať ju

Predseda Hlasu Peter Pellegrini poukázal aj na hrozbu miliónovej sankcie.

Pellegrini: Zmluva k Sputniku je nevýhodná. Neviem, ako sa mohol niekto tak ponížiť a podpísať ju
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Expremiér a líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini považuje zmluvu k nákupu ruskej vakcíny Sputnik V za nevýhodnú a nerozumie, ako ju niekto mohol podpísať.

Podotkol, že Igor Matovič (OĽANO) pri rokovaniach o nákupe očkovacej látky z Ruskej strany nielen potupil slovenskú diplomaciu a chránil záujmy cudzej krajiny, ale aj opovrhol našimi štátnymi orgánmi a hanil ich. Pellegrini to povedal na piatkovej tlačovej konferencii.

"Je to tak nevýhodná zmluva, že neviem, ako sa mohol niekto tak ponížiť a za Slovensko túto zmluvu podpísať," vyhlásil Pellegrini.

Zmluvou sa Slovensko podľa neho zaviazalo zaplatiť za milión dávok vakcíny bez ohľadu na to, či ich dovezieme. Poukázal i na hrozbu miliónovej sankcie, ak by sa prezradili detaily zmluvy.

Hovorí o neefektívnom narábaní s verejnými zdrojmi. Rovnako si myslí, že zmluva mala byť zverejnená v centrálnom registri zmlúv od začiatku. Hovorí o porušení zákona.

Na otázku, či by na mieste premiéra a ministra zdravotníctva očkoval ruskou vakcínou, odpovedal tým, že by zrejme pozastavil aktivity so Sputnikom a doriešil obchodnú aj zdravotnícku časť aktivít.

Poukázal na postoj Štátneho ústavu na kontrolu liečiv, ktorý hovoril, že nedostal od ruskej strany všetky potrebné informácie na posúdenie vakcíny.

Argumentoval aj pochybnosťami o ruskej vakcíne, plynúcimi napríklad z vyjadrenia brazílskych úradov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.