Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2021, 10:01 Aktualizované dňa 30.04.2021 o 10:14

Bittó Cigániková o zmluve na Sputnik: Matovič klamal, prekvapila ma cena

Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková hovorí, že zmluvu už nebudú riešiť v rámci koalície.

Zmluva na nákup vakcíny Sputnik V nie je šťastná. Uviedla to predsedníčka zdravotníckeho výboru z SaS Jana Bittó Cigániková. 

"Prekvapila ma cena. Desať dolárov za jednu dávku, čiže 20 dolárov za dvojdávku je na úrovni Pfizeru a mRna vakcín. Astra stojí okolo 1,2 eura a je to rovnaká vakcína," hovorí poslankyňa. 

"Ešte keď si zoberieme, že je to bez dokladov, bez nejakých dôkazov o účinnosti a bezpečnosti, tak to nie je šťastná zmluva," dodala.

To, že sa v zmluve nepíše o necertifikovaných laboratóriách, ale je tam zmienka o ŠÚKL, podľa Cigánikovej znamená, že vicepremiér Igor Matovič klamal. 

V koalícii sa však zmluvu nechystajú riešiť. "Nie je to žiadna novinka ani prekvapenie. Zverejnilo sa to, čo sa už vedelo. Myslím si, že už sa to riešilo, aj preto už dnes Igor Matovič nie je premiérom," vysvetlila. 

Heger: Zmluva je výhodná

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo vo štvrtok zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V. Dostupná je v centrálnom registri zmlúv.

Premiér Eduard Heger vo štvrtok večer povedal, že považuje zmluvu za výhodnú. Najmä preto, že na Slovensku je skupina ľudí, ktorá sa chce očkovať iba touto vakcínou. Hovoril o tom v diskusii TV JOJ Na hrane.

"Sú tu ľudia, ktorí Sputnik V chcú, preto je povinnosťou štátu ho zabezpečiť," vyhlásil Heger. Za dobrú považuje aj cenu za vakcíny. "Cena je veľmi dobrá. Je porovnateľná s inými vakcínami," podotkol

Kupujúci preberá všetky riziká

"Zmluva je maximálne výhodná pre predávajúceho, lebo kupujúci preberá všetky riziká. Je to zmluva typu take or pay. To znamená, že kupujúci zaplatí bez ohľadu na to, či odoberie dohodnuté množstvo," zhodnotil lekár a advokát zo spoločnosti Kinstellar Peter Kováč.

Za nežiaduce účinky podľa neho preberá tiež zodpovednosť kupujúci, teda ministerstvo zdravotníctva. Zhodnotil, že ruská strana sa zaistila voči všetkým rizikám.

Slovensko podľa zmluvy môže vrátiť vakcíny, ktoré by neboli farmakologicky v poriadku. Považuje za otázne, či zmluva nadobudla účinnosť až po zverejnení.

Zmluva na nákup vakcín je uzavretá na 19,9 milióna amerických dolárov bez DPH. Platná je do 27. februára 2024, teda tri roky od jej uzavretia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.