Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2021, 22:32

Zmluva je výhodná. Očkovať Sputnikom by sa mohlo v polovici mája, tvrdí Heger

Podľa premiéra nie je podozrivé, že si ruská strana vyžiadala vakcíny na kontrolu.

Zmluva je výhodná. Očkovať Sputnikom by sa mohlo v polovici mája, tvrdí Heger
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Zmluva o nákupe vakcíny Sputnik V je výhodná, hovorí premiér Eduard Heger. "Z toho dôvodu, že na Slovensku sú ľudia, ktorí sa chcú zaočkovať len touto vakcínou," povedal v relácii Na hrane v TVJoj.

Cena je podľa neho porovnateľná s inými vakcínami. Tvrdí, že Slovensko platí vždy len za vakcíny, ktoré sú dodané.

Ruskou vakcínou by sa mohlo podľa premiéra začať očkovať na Slovensku v polovici mája. V súčasnosti sa čaká na výsledky z Maďarska. 

"Pán minister zdravotníctva bude na základe toho uvoľňovať šaržu," hovorí Heger. To, že si ruská strana zobrala 600 dávok na kontrolu, by malo podľa neho spôsobiť týždňové zdržanie.

"Nezdá sa mi to podozrivé, že si ich vyžiadali na kontrolu. Nie je to nič nezvyčajné," dodal. 

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo vo štvrtok zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V. Dostupná je v centrálnom registri zmlúv.

"Zmluva je maximálne výhodná pre predávajúceho, lebo kupujúci preberá všetky riziká. Je to zmluva typu take or pay. To znamená, že kupujúci zaplatí bez ohľadu na to, či odoberie dohodnuté množstvo," povedal lekár a advokát zo spoločnosti Kinstellar Peter Kováč.

Za nežiaduce účinky podľa neho preberá tiež zodpovednosť kupujúci, teda ministerstvo zdravotníctva. Zhodnotil, že ruská strana sa zaistila voči všetkým rizikám. Slovensko podľa zmluvy môže vrátiť vakcíny, ktoré by neboli farmakologicky v poriadku. Považuje za otázne, či zmluva nadobudla účinnosť až po zverejnení.

Zmluva na nákup vakcín je uzavretá na 19,9 milióna amerických dolárov bez DPH. Platná je do 27. februára 2024, teda tri roky od jej uzavretia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.