Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2021, 19:58 Aktualizované dňa 29.04.2021 o 21:18

Rusi sa zaistili voči všetkým rizikám, hodnotí zmluvu o Sputniku lekár a advokát

Zmluvu podpísal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Rusi sa zaistili voči všetkým rizikám, hodnotí zmluvu o Sputniku lekár a advokát
Zdroj: TASR/František Iván

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo vo štvrtok zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V. Dostupná je v centrálnom registri zmlúv.

Zmluvu podpísal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí. Za dva milióny dávok vakcín má slovenská strana zaplatiť 19,9 milióna dolárov (16,4 milióna eur).

Zmluva hovorí, že do konca februára malo prísť na Slovensko 200-tisíc dávok, do konca marca 400-tisíc dávok a ďalších 400-tisíc dávok do konca apríla. 

Druhá polovica dávok mala prísť do konca júna. 

Kupujúci preberá všetky riziká

"Zmluva je maximálne výhodná pre predávajúceho, lebo kupujúci preberá všetky riziká. Je to zmluva typu take or pay. To znamená, že kupujúci zaplatí bez ohľadu na to, či odoberie dohodnuté množstvo," povedal lekár a advokát zo spoločnosti Kinstellar Peter Kováč.

Za nežiaduce účinky podľa neho preberá tiež zodpovednosť kupujúci, teda ministerstvo zdravotníctva. Zhodnotil, že ruská strana sa zaistila voči všetkým rizikám.

Slovensko podľa zmluvy môže vrátiť vakcíny, ktoré by neboli farmakologicky v poriadku. Považuje za otázne, či zmluva nadobudla účinnosť až po zverejnení.

Zmluva je platná je do 27. februára 2024, teda tri roky od jej uzavretia.

Rusi kontrolujú vakcíny

O potrebe zverejnenia zmluvy hovorili prezidentka Zuzana Čaputová, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) aj opozícia.

Šéfka rezortu justície upozornila, že zverejnenie povinne zverejňovanej zmluvy je podmienkou nadobudnutia jej účinnosti.

Ministerstvo zdravotníctva ešte v utorok informovalo, že 600 dávok vakcíny Sputnik V si ruská strana zo Slovenska odvezie na vlastnú kontrolu.

Tá tak spravila v stredu ráno. Kontrola má trvať jeden mesiac a definitívne rozhodnutie o očkovaní Sputnikom u nás padne podľa rezortu zdravotníctva až po ukončení kontroly.

Slovensko si objednalo dva milióny vakcín Sputnik V. Nákup vyvolal pnutie vo vládnej koalícii, ktoré vyústilo do rekonštrukcie kabinetu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.