Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2021, 10:28 Aktualizované dňa 27.04.2021 o 10:42

Slováci chcú Sputnik V oveľa viac ako Česi či Maďari. Záujem o očkovanie rastie

Najviac respondentov však preferuje vakcíny zo Západu.

Slováci chcú Sputnik V oveľa viac ako Česi či Maďari. Záujem o očkovanie rastie
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Najviac Slovákov by si v prípade možnosti voľby zvolilo vakcínu od spoločností Pfizer alebo Moderna. Vyplýva to z prieskumu Globsecu. 

Túto vakcínu by chcelo až 23 percent opýtaných. 19 percent respondentov by volilo akúkoľvek vakcínu, ktorú schválila Európska lieková agentúra. 

Záujem o Sputnik

Záujem je aj o Sputnik V, ktorý by si v prípade možnosti voľby vybralo 15 percent respondentov. 

Zdroj: Globsec

​U našich západných susedov sú to však len tri percentá. Česi najviac veria liekom, ktoré sú schválené EMA. Tie by volilo 27 percent oslovených, ďalších 25 percent by preferovalo Pfizer.

Obdobná situácia je aj v Maďarku. Tu by si Sputnik vybrali štyri percentá opýtaných 20 percent by volilo Pfizer a 22 percent akúkoľvek vakcínu schválenú EMA.

Ochota očkovať sa

Pozitívnym trendom na Slovensku je aj rastúci záujem ľudí sa očkovať. Ten oproti októbru 2020 narástol z 36 percent až na 70 percent populácie. 

Zdroj: Globsec

"Ochota zaočkovať sa určite vzrástla vďaka intenzívnej kampani zo strany štátu, ale aj vďaka významným vedeckým autoritám, ktoré sa k téme pravidelne vyjadrujú a našim mienkotvorným médiám, ktoré im dávajú priestor. Mnohých skeptikov či konšpirátorov však mohla presvedčiť aj jednoduchá skúsenosť so zaočkovaním známych či príbuzných, ktorí vakcínu prijali bez významných vedľajších účinkov a s vidinou výhod, ktoré im očkovanie v najbližších mesiacoch ponúkne, napríklad cestovanie,“ vysvetlila výskumu a analytička Globsecu, Dominika Hajdu. 

Z prieskumu rovnako vyplýva, že ochota očkovať sa stúpa aj s vekom a vzdelaním. Z respondentov s vysokoškolským vzdelaním je na úrovni 60 percent, zatiaľ čo pri tých so základným vzdelaním je to len 45 percent. 

Zdroj: Globsec

Vo vekovej kategórii nad 65 rokov je to až 76 percent oslovených, zatiaľ čo v najmladšej skupine 18 - 24 rokov je to len polovica. Prieskum však započítava aj už zaočkované osoby. 

Globsec robil prieskum v priebehu marca 2021 v desiatich krajinách na reprezentatívnej vzorke populácie. Okrem štátov V4 aj v Rumunsku, Bulharsku, Rakúsku, Estónsku, Lotyšsku a Litve. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.