Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.04.2021, 22:26 Aktualizované dňa 26.04.2021 o 23:03

Vláda schválila predĺženie núdzového stavu. Zákaz vychádzania bude platiť až od deviatej

Núdzový stav sa mal skončiť 28. apríla.

Vláda schválila predĺženie núdzového stavu. Zákaz vychádzania bude platiť až od deviatej
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Núdzový stav sa predĺži o ďalších 30 dní. Rozhodla o tom vláda na pondelkovom rokovaní. Núdzový stav sa mal skončiť 28. apríla.

Zákaz vychádzania sa zároveň posunie o hodinu, bude platiť po 21.00 h, vyplýva z vládneho uznesenia.
Núdzový stav v pondelok odporučila predĺžiť aj pandemická komisia.

"Epidemicky sa situácia od polovice februára kontinuálne zlepšuje, avšak Slovenská republika je stále na vysokých číslach a ľahko môže opätovne začať rásť, keď by rýchlo vznikol nápor na nemocnice a bolo by potrebné urýchlene zavadzať opatrenia a teda narýchlo prijímať núdzový stav," píše sa v predkladacej správe.

Ministerstvo zdravotníctva v nej poukázalo aj na situáciu v nemocniciach. Argumentuje, že ďalší vývoj pandémie nemožno spoľahlivo predpovedať aj vzhľadom na možnosti zavlečenia nových mutácii koronavírusu s rôznou rýchlosťou šírenia a rôznou smrtnosťou.

Pripomenul tiež naviazanosť núdzového stavu na viaceré opatrenia či už v oblasti zdravotníctva alebo hospodárskej mobilizácie.

Tá tiež považuje za vhodné ukončiť pravidelné testovanie v školách a nahradiť ho intervenčným testovaním v školských zariadeniach, okrem testovania v čiernych okresoch podľa COVID automatu.

V zmysle zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny musí o jeho predĺžení ešte rozhodnúť Národná rada. Urobiť tak má do 20 dní od predĺženia.

Vláda vyhlásila núdzový stav uznesením ešte 30. septembra minulého roka. Platil od 1. októbra na 45 dní. Následne ho kabinet viackrát predlžoval. Naposledy minulý mesiac, keď odsúhlasil jeho predĺženie na 40 dní s účinnosťou od 20. marca.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.