Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2021, 00:00

Vedenie podniku má svoje limity

Konateľom obchodnej spoločnosti môže byť len občan Únie, občan členského štátu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, alebo ak ide o občana inej krajiny, musí mať na Slovensku minimálne povolenie na pobyt. Aké sú limity jeho úkonov, jeho vzťahy s inými konateľmi a zodpovednosť za prípadnú škodu?

Vedenie podniku má svoje limity
Zdroj: Dreamstime

Konatelia spolu s valným zhromaždením tvoria vrcholné orgány spoločnosti. Valné zhromaždenie združuje vlastníkov spoločnosti a jeho úloha je rozhodovať o dlhodobejších a viac strategických otázkach súvisiacich s podnikaním spoločnosti, ako napríklad v akej oblasti má spoločnosť podnikať, schvaľovať účtovné závierky, voliť či odvolávať konateľov. „Valné zhromaždenie sa schádza často iba jedenkrát za rok, oproti tomu konatelia zabezpečujú efektívne vedenie spoločnosti na dennej báze,“ vysvetľuje advokátka Veronika Pázmányová, partnerka advokátskej kancelárie Glatzová & Co.


Rozhodovanie
„Konatelia spoločnosti plnia predovšetkým tri základné úlohy. V prvom rade zastupujú spoločnosť navonok, zaväzujú ju vlastným konaním, a keďže sú zapísaní vo verejne dostupnom obchodnom registri, na to, že touto právomocou disponujú, sa môžu obchodní partneri spoľahnúť. Konatelia aj obchodne vedú spoločnosť, čo znamená, že rozhodujú o prevádzkových, organizačných, technických otázkach pri podnikaní alebo o konkrétnom podnikateľsko

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.