Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.04.2021, 14:30 Aktualizované dňa 23.04.2021 o 15:00

Smer sa pridal k Hlasu, spolu majú vyše pol milióna podpisov na vyhlásenie referenda

Podľa slov šéfa Smeru Roberta Fica by sa referendum mohlo konať v septembri.

Šéf Smeru Robert Fico
Zdroj: TASR/D. Veselský

Smer vyzbieral 300-tisíc podpisov na vyhlásenie referenda za predčasné voľby. Informoval o tom predseda strany Robert Fico na piatkovej tlačovej konferencii.

Záverečné číslo v rámci celej referendovej iniciatívy, do ktorej sa zapojili aj iné subjekty, by podľa neho mohlo byť známe v pondelok.

​Predpokladá, že toto číslo bude okolo 500-tisíc. Deklaroval, že Smer urobí všetko pre to, aby bolo referendum úspešné.

Fico skonštatoval, že v rámci strany a jej štruktúr ukončili zber podpisov v stredu (21. 4.), pretože potrebovali čas na doručenie vyzbieraných hárkov na centrálu strany.

Podľa Ficových slov by sa referendum mohlo konať v septembri. "Bude aj o tom, aké Slovensko ľudia chcú mať," poznamenal. Ak bude referendum úspešné a budú predčasné voľby, ľudia v nich podľa neho môžu rozhodnúť, či chcú suverénne Slovensko alebo politikov, ktorí počúvajú pokyny zo zahraničia.

Fico tiež poznamenal, že predstavitelia subjektov zapojených do referenda by nemali vyvolávať rozpoltenosť voličov a hovoriť o možných alternatívach návratu terajšieho kabinetu. Hovorí, že voliči, ktorí chcú referendum, už nechcú súčasnú vládu.

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičný Smer a mimoparlamentný Hlas, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS. Hlas už počas dňa informoval, že vyzbieral 285-tisíc podpisov.

Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR. Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie parlamentu tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda. Na vyhlásenie referenda treba 350-tisíc podpisov od občanov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.