Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2021, 16:55 Aktualizované dňa 22.04.2021 o 18:53

Slovensko vyhostí troch ruských diplomatov, oznámil Heger

Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb.

Slovensko vyhostí troch ruských diplomatov, ktorí musia Slovensko opustiť do siedmich dní. Vyhlásil to dnes premiér Eduard Heger. Ide o reakciu na diplamtický konflikt medzi Českom a Ruskom.

"Slovenská republika potvrdzuje svoj záujem o budovanie vzťahov s Ruskou federáciou, ktoré bude založené na vzájomnom rešpekte. Zároveň očakávame, že k tomu prispejú zástupcovia diplomacie ruskej misie, ktorí budú rešpektovať princípy správania založené na príslušných medzinárodných dohovoroch," vyhlásil premiér.

Českej republike opätovne vyjadril solidaritu a plnú podporu. Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb.

Záver komplexného vyšetrovania​

Minister zahraničia Ivan Korčok dodal, že Rusko bolo o tomto našom kroku informované. "Očakávam reakciu zo strany Moskvy," povedal Korčok.

"Naše rozhodnutie vychádza z dôkladného vyhodnotenia aktivít, ktoré tieto osoby vykonávali na našom území a je záverom komplexného vyšetrovania našich. ale aj spojeneckých spravodajských služieb. Je našou povinnosťou stáť na strane ochrany a bezpečia našich občanov. Za rezort obrany môžem povedať, že vynaložíme všetky dostupné sily a prostriedky v medziach zákona na to, aby hodnoty a práva Slovenskej republiky neboli narušované," povedal minister obrany Jaroslav Naď.

Obvinenia odmietajú

Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku na sociálnej sieti zverejnilo stanovisko, v ktorom odmieta obvinenia voči svojím pracovníkom.

Rozhodnutie slovenskej vlády vyhostiť troch ruských diplomatov považuje za krok, ktorý je v rozpore s historicky dobrými vzťahmi medzi národmi našich krajín. Vyplýva to zo stanoviska zverejneného na sociálnej sieti.

"Obvinenia proti pracovníkom Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike z akejkoľvek nezákonnej činnosti, tým väčšmi z činnosti zameranej proti Slovenskej republike, sú absolútne neopodstatnené," deklarovalo veľvyslanectvo.

Dodalo, že ruská strana si vyhradzuje právo primerane reagovať na postup slovenských vládnych orgánov, o ktorom budú v krátkom čase informované.

Kauza Vrbětice

Česká republika vyhostila 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb.

Vyhostenie súvisí s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého boli zrejme zapojení ruskí agenti. Rusko ako odvetu oznámilo vyhostenie 20 zamestnancov ambasády Českej republiky v Moskve.

Český premiér Andrej Babiš v pondelok (19. 4.) informoval, že išlo o útok na tovar bulharského obchodníka, a nie o akciu namierenú voči Českej republike. Dodal, že nie je prijateľné, aby agenti robili takéto operácie na území zvrchovaného štátu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.