Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2021, 14:50 Aktualizované dňa 20.04.2021 o 15:11

Dušana Kováčika obžalovali zo zločinu založenia a podporovania zločineckej skupiny

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zadržali a obvinili v októbri minulého roku a stále je väzobne stíhaný.

Dušana Kováčika obžalovali zo zločinu založenia a podporovania zločineckej skupiny
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v utorok na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu na bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov.

Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Kováčika zadržali a obvinili 22. októbra minulého roku a stále je väzobne stíhaný.

"Prokurátor ÚŠP podal dnes obžalobu na obvineného Dušana K., a to zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu prijímania úplatku a pokračovacieho zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v jednočinnom súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti," dodal Skladan.

Kováčik sa vzdal funkcie špeciálneho prokurátora krátko po obvinení. Má aktuálne stále dočasne pozastavený výkon funkcie prokurátora a je služobne zaradený na trestnom odbore Generálnej prokuratúry.

Zo zákona poberá 30 percent platu. Druhý aprílový týždeň Skladan informoval, že generálny prokurátor Maroš Žilinka nezistil dôvody na zrušenie obvinenia Kováčika. Nevyhovel tak návrhu obvineného.

Kováčik sa domáhal zrušenia uznesenia vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru o vznesení obvinenia z 22. októbra 2020 v spojení s uznesením prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry o zamietnutí sťažnosti z 21. januára 2021.

Koncom marca Kováčika obvinili v novej trestnej veci, a to z prijímania úplatku. Mal prijať úplatok vo výške 50-tisíc eur od podnikateľa Petra K.

Úplatok sa týka trestnej veci bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa R. Polícia ho zadržala pri minuloročnej akcii Judáš.

Čelí obvineniu z toho, že vynášal informácie o odposluchoch skupine sýkorovcov. V prospech gangu mal pracovať minimálne v rokoch 2000 až 2011.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.