Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2021, 13:55 Aktualizované dňa 20.04.2021 o 15:00

Heger reaguje na dianie v Česku: bezpečnostné služby budú naďalej zabezpečovať ochranu našich záujmov

Vlani v decembri uplynulo šesť rokov od tragického výbuchu v muničných skladoch v českej obci Vrbětice.

Heger reaguje na dianie v Česku: bezpečnostné služby budú naďalej zabezpečovať ochranu našich záujmov
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) na dnes zvolal zasadnutie bezpečnostnej rady vzhľadom na situáciu v susednom Česku. 

"Bezpečnostná rada Slovenskej republiky na dnešnom zasadnutí vyhodnotila aktuálnu bezpečnostnú situáciu v Slovenskej republike v nadväznosti na udalosti v Českej republike v súvislosti s výbuchom v roku 2014 a zisteniami českých vyšetrovacích orgánov," povedal po zasadnutí Heger. 

"Zároveň prijala informáciu od spravodajských služieb o aktuálnej činnosti cudzích spravodajských služieb. Spravodajské služby a bezpečnostné služby Slovenskej republiky budú naďalej zabezpečovať ochranu záujmov Slovenskej republiky a samozrejme aj bezpečnosť občanov," dodal vo vyhlásení. 

Vlani v decembri uplynulo šesť rokov od tragického výbuchu v muničných skladoch v českej obci Vrbětice, kde zahynuli dvaja ľudia.

Všetko smerovalo k tomu, že sa prípad uzavrie bez toho, aby sa zistilo, čo sa inkriminované ráno 16. októbra 2014 v hale č. 16 odohralo.

Pri previerke spisu, pri ktorej sa znovu prechádzali dokumenty a žiadosti o vstup do muničného areálu, však vlani vyplával na povrch nový detail.

​Vyšetrovatelia zistili, že dvaja záujemcovia o prehliadku v skutočnosti neboli obyčajnými obchodníkmi so zbraňami. Išlo o dôstojníkov ruskej armádnej tajnej služby GRU. Na identifikácii a zaistení stôp spolupracovala Národná centrála proti organizovanému zločinu s tajnou službou BIS.

Informácie o zapojení ruských spravodajcov do kauzy Vrbětice počas mimoriadneho sobotňajšieho vystúpenia potvrdili český premiér Andrej Babiš aj vicepremiér Jan Hamáček.

To bol tiež dôvod, prečo sa ešte v sobotu Hamáček, ktorý je teraz poverený vedením českej diplomacie, zišiel s ruským veľvyslancom a oznámil mu, že do 48 hodín musí Česko opustiť 18 jeho spolupracovníkov, ktorí tam namiesto diplomatických aktivít vyvíjali klasickú špionáž.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.