Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.04.2021, 14:55 Aktualizované dňa 19.04.2021 o 16:17

Naša odpoveď na udalosti v Česku bude rozhodná, hovorí Korčok

Podľa šéfa diplomacie sa Slovensko rozhodne tak, aby neboli žiadne pochybnosti o tom, kde stojí.

Naša odpoveď na udalosti v Česku bude rozhodná, hovorí Korčok
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Odpoveď Slovenska na situáciu v Česku bude rozhodná a zodpovedná, ubezpečuje minister zahraničných vecí Ivan Korčok. 

"Nebude zbrklá, nebudeme konať v pretekoch o získanie mediálneho priestoru," povedal Korčok s tým, že sa rozhodneme tak, aby neboli žiadne pochybnosti, kde Slovenská republika stojí. 

Dodal, že Slovensko bude konať až potom, keď bude mať "na stole" všetky fakty

Stanoviská, ktoré predstavitelia Slovenska v nedeľu k udalostiam v Česku prezentovali, bolia podľa ministra jednoznačné. "Dovolím si povedať, že boli najsilnejšie zo všetkých krajín Európy aj sveta," povedal.

V4 podporí Česko

Česko v sobotu oznámilo, že vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Na opustenie Česka dostali 48 hodín.

Vyhostenie súvisí s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého boli zrejme zapojení ruskí agenti.

Rusko ako odvetu oznámilo vyhostenie 20 zamestnancov ambasády Českej republiky v Moskve.

O situácii dnes rokovali šéfovia diplomacií krajín Európskej únie. Korčok tvrdí, že na zasadnutí vyslovil jednoznačnú podporu Česku.

Podľa jeho slov sa na rokovaní zatiaľ nehovorilo o kolektívnej odpovedi. Korčok ďalej uviedol, že na základe jeho iniciatívy bude ešte dnes zverejnené podporné stanovisko ministrov zahraničia V4. 

Otázku o agentoch nekomentoval

Korčok sa nechcel vyjadriť k tomu, či dvaja ruskí agenti, ktorí sú spájaní s výbuchom muničného skladu v Vrběticiach v Česku, boli aj na území Slovenska. Nekomentoval tiež ani otázku, že by ruská jednotka operovala u nás.

Minister je tiež v kontakte českým ministrom zahraničných vecí a vicepremiérom Janom Hamáčkom. Česko by podľa Korčoka malo dostať priestor, aby o udalostiach informovalo na medzinárodnej úrovni a tiež na zasadnutí Severoatlantickej aliancie.

Štáty by potom mali hľadať konsenzus, podporu a prijať kolektívnu odpoveď. Česká republika má jednoznačnú podporu Slovenska, deklaroval Korčok.

V súvislosti s udalosťami v Českej republike zvolal slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) na utorok (20. 4.) Bezpečnostnú radu SR s cieľom vyhodnotiť aktuálne informácie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.