Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.04.2021, 11:13 Aktualizované dňa 19.04.2021 o 12:09

Raši vyzýva vládu, aby umožnila slobodný výber vakcíny. Do čakárne by malo pribudnúť nové políčko, tvrdí

Poslanec Richard Raši si myslí, že výber vakcíny by mohol byť pre ľudí motivačný.

Raši vyzýva vládu, aby umožnila slobodný výber vakcíny. Do čakárne by malo pribudnúť nové políčko, tvrdí
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Mimoparlamentná strana Hlas-SD vyzýva vládu, aby čo najskôr umožnila občanom slobodný výber vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Zvýšilo by to podľa nich ochotu ľudí nechať sa zaočkovať a štát by presne vedel, aké vakcíny má kontrahovať a kam ich má distribuovať.

Člen strany a nezaradený poslanec Národnej rady Richard Raši o tom informoval na pondelkovej tlačovej konferencii.

"Neznižujme počet zaočkovaných ľudí tým, že im nedáme možnosť výberu," uviedol Raši.

Poukázal na to, že ak treba ku kolektívnej imunite zaočkovať 60 percent obyvateľov, stále zostáva ešte vyše 2,3 milióna ľudí.

Do očkovacej čakárne by malo podľa neho pribudnúť nové políčko, akou vakcínou je človek ochotný sa zaočkovať, kde by si záujemca mohol vyklikať buď všetky, alebo si vybrať iba niektoré.

Prednosť v očkovaní by však mali naďalej starší. "Štát môže dať ľuďom aj informáciu typu - vybrali ste si vakcínu od Pfizeru, ale vzhľadom na váš vek je pred vami v čakárni milión ľudí, takže na rad prídete až o tri mesiace. Ak by ste si vybrali inú vakcínu, na rad môžete prísť už dnes," načrtol Raši.

Myslí si, že by to mohlo byť pre ľudí motivačné a každý by si sám vyhodnotil, či podstúpi riziko čakať niekoľko mesiacov alebo sa dá zaočkovať inou látkou.

Dodal, že on sám je očkovaný AstrouZenecou a pri očkovaní sa drží hesla – najlepšia vakcína je tá, ktorú môžem dostať hneď.

Ak sa bude na Slovensku očkovať vakcínou Sputnik V, rovnako by podľa Rašiho mala pribudnúť do výberu. Občan by však mal byť upozornený, že ide o neregistrovanú vakcínu a mali by byť uvedené aj všetky riziká.

Rezort zdravotníctva tvrdí, že je otvorený v budúcnosti odbornej diskusii o prípadnom výbere vakcíny. Všetko však podľa ministerstva závisí od dodávok jednotlivých vakcín.

„Aktuálne platí súčasný stav očkovania na základe prioritizácie veku. Ľudia starší ako 60 rokov sa očkujú vakcínami od spoločností Pfizer&Biontech a Moderna, mladší ľudia sa očkujú vakcínou od spoločnosti Astra Zeneca. Faktom zároveň je, že dnes máme takmer 100-tisíc seniorov v čakárni, ktorí majú byť očkovaní vakcínou od spoločnosti Pfizer&Biontech a Moderna," uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.