Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2021, 18:46

Kybernetické útoky sa dotkli verejnej správy, telekomunikácií aj energetiky, priblížil bezpečnostný úrad

Národný bezpečnostný úrad v súčasnosti poskytuje asistenciu pri riešení konkrétnych incidentov.

Kybernetické útoky sa dotkli verejnej správy, telekomunikácií aj energetiky, priblížil bezpečnostný úrad
Zdroj: Reuters

Kybernetické útoky sa dotkli sektorov informačných technológií vo verejnej správe, telekomunikácií, energetiky a inteligentného priemyslu. Potvrdil to Národný bezpečnostný úrad. Medzi hlásenými incidentmi bol aj najzávažnejší kybernetický bezpečnostný incident 3. stupňa podľa zákona o kybernetickej bezpečnosti – s potenciálnymi dôsledkami na prvky kritickej infraštruktúry štátu.

​NBÚ v súčasnosti poskytuje asistenciu pri riešení konkrétnych incidentov. "NBÚ medzičasom dostal aj dobrovoľné hlásenia o kybernetických bezpečnostných incidentoch od ďalších subjektov," uviedol v stanovisku hovorca NBÚ Peter Habara.

Viacero prevádzkovateľov základnej služby preventívne kontaktovalo Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT s požiadavkou na viac informácií technického charakteru, ktoré príslušníci centra obratom poskytli. "Časť PZS prešla v piatok do pohotovostného režimu," dodal Habara.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v sobotu informovalo, že vládna kyberbezpečnostná jednotka CSIRT nezaznamenala počas piatka 16. apríla ani soboty žiadne útoky na štátne inštitúcie.

NBÚ zaznamenal v piatok sériu významných ransomvérových útokov na slovenské ciele. Upozornil všetky firmy a inštitúcie v krajine, aby okamžite zabezpečili a zálohovali svoje systémy proti potenciálnemu útoku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.