Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2021, 16:55

Kolíková: Zlmuva o nákupe Sputnika patrí medzi tie, ktoré majú byť povinne zverejňované

Rezort spravodlivosti uviedol, že podmienkou nadobudnutia účinnosti povinne zverejňovanej zmluvy je jej zverejnenie.

Kolíková: Zlmuva o nákupe Sputnika patrí medzi tie, ktoré majú byť povinne zverejňované
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) verí, že zmluva o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V bude v najbližších dňoch zverejnená. Informoval o tom hovorca Ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

"Je to zmluva, ktorá patrí medzi zmluvy, ktoré majú byť povinne zverejňované, rovnako je to zmluva, ktorá v zmysle infozákona má byť sprístupnená na základe infožiadosti," zopakovala s tým, že toto stanovisko ministerstva komunikovala aj na vláde.

"Na základe pokynu pána premiéra som ho konzultovala aj s pánom podpredsedom Štefanom Holým (Sme rodina), s ktorým máme k tomu zhodu, a rovnako som ho konzultovala aj s pánom ministrom zdravotníctva, ktorý je o ňom upovedomený," zdôraznila.

Rezort spravodlivosti ďalej uviedol, že podmienkou nadobudnutia účinnosti povinne zverejňovanej zmluvy je jej zverejnenie.

"V súvislosti s nákupom vakcín Sputnik sa vyjadrujú vedci, vedecké inštitúcie, Slovenská akadémia vied, Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Osobnosti z vedeckého prostredia požívajú veľkú dôveru verejnosti a myslím si, že je veľmi dôležité a správne, že aj v tejto otázke zaujímajú jasný, nezaujatý a nestranný postoj," doplnila. Zároveň im v tejto súvislosti vyjadrila podporu.

Expremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO) vo štvrtok 15. apríla povedal, že Rusi požiadali o vrátenie vakcín pre neuhradenie dodávky. Má však ísť o zámienku. Tvrdí, že v skutočnosti nešlo o peniaze, ale Rusom malo prekážať stanovisko ŠÚKL, ktorý spochybnil reputáciu vakcíny. Žiadali preto testy v OMCL laboratóriu, nie v "nepriateľskej organizácii".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.