Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2021, 11:20 Aktualizované dňa 16.04.2021 o 14:25

Rezort zdravotníctva aj členovia krízového štábu sa vyhýbali zodpovednosti za pandémiu, tvrdí NKÚ

Hygienici vo viacerých prípadoch suplovali iné štátne inštitúcie, a to aj bez jasných zákonných kompetencií, tvrdí Najvyšší kontrolný úrad.

Rezort zdravotníctva aj členovia krízového štábu sa vyhýbali zodpovednosti za pandémiu, tvrdí NKÚ
Zdroj: HNtelevízia

Zástupcovia rezortu zdravotníctva či členovia ústredného krízového štábu sa vyhýbali zodpovednosti v súvislosti s pandemickou situáciou a rozhodnutia ponechávali na Úrade verejného zdravotníctva.

Skonštatoval to podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy v súvislosti s auditom, ktorý sa realizoval v druhej polovici minulého roka.

"Hygienici vo viacerých prípadoch suplovali iné štátne inštitúcie, a to aj bez jasných zákonných kompetencií," povedal Andrassy.

Doplnil, že suplovali hlavne zástupcov rezortu zdravotníctva a rezortu vnútra, konkrétne tých, čo majú riadiť krízový manažment na úrovni okresných úradov. Kritickú pandemickú situáciu mali svojím aktívnym nasadením pomôcť zvládnuť hygienici, lekári a zástupcovia samospráv.

Pandémia spôsobená ochorením Covid-19 odhalila podľa NKÚ v systéme ochrany verejnosti pred infekčnými ochoreniami kompetenčné aj legislatívne nedostatky. Slovensko nemá k dispozícii funkčnú sieť registrov, existujúce informačné systémy neposkytujú dostatočné dáta pre komplexné analýzy.

Táto negatívna skutočnosť sa prejavila hlavne v prvých týždňoch od vyhlásenia mimoriadnej situácie, keď analytici a odborníci pracovali v časovom sklze a s čiastkovými informáciami, poukázal NKÚ.

Pozitívnu úlohu podľa kontrolórov zohrali zamestnanci úradov verejného zdravotníctva, ktorí reagovali v predstihu a prvé výstrahy vydali už v závere januára 2020.

Národná kontrolná autorita vo svojej správe určenej poslancom Národnej rady pripomína, že Slovensko mohlo byť na mimoriadnu situáciu pripravené lepšie, a to aj vďaka zmene legislatívy, ktorú ešte na jeseň 2019 predložil do parlamentu hlavný hygienik Ján Mikas na základe skúsenosti regionálnych úradov verejného zdravotníctva pri riešení lokálnych epidémií spôsobených chrípkou, vírusovou hepatitídou A či salmonelózou. Poslanci novelu zákona o ochrane verejného zdravia neschválili.

Hovorkyňa Mikasovho úradu Daša Račková reagovala, že závery podrobnej kontroly priniesli aj pozitívnu spätnú väzbu na prácu ÚVZ SR a regionálnych úradov.

"Je našou povinnosťou pristupovať k riešeniu pandémie pohotovo, flexibilne, zodpovedne a rozvážne. Rovnako považujeme za samozrejmé, že v takto náročnej situácii ideme ďaleko za hranicu svojich síl, pretože ide o ochranu životov ľudí," zdôraznila s tým, že úrad bude aj naďalej robiť všetko pre to, aby počas pandémie i mimo nej chránil verejné zdravie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.