Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.04.2021, 13:29 Aktualizované dňa 14.04.2021 o 13:54

Zverejnenie zmluvy o Sputniku bude podrobené právnej analýze, hovorí Lengvarský

Zmluva podľa ministra nebola doteraz zverejnená preto, lebo je v nej doložka, ktorá to neumožňuje.

Zverejnenie zmluvy o Sputniku bude podrobené právnej analýze, hovorí Lengvarský
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zverejnenie zmluvy o ruskej vakcíne Sputnik V sa podrobí právnej analýze. Po rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. 

Zmluva podľa ministra nebola doteraz zverejnená preto, lebo je v nej doložka, ktorá to neumožňuje.

Lengvarský zároveň uviedol, že je pripravená zásielka na testovanie šarží do Maďarska. Oficiálnu žiadosť o testovanie by chcel podpísať dnes. 

"Od Maďarska očakávam odborný názor," hovorí. Lengvarský zároveň tvrdí, že očkovanie Sputnikom podpíše vtedy, ak bude presvedčený o bezpečnosti vakcíny. 

"Keď budem vnútorne a odborníkmi presvedčený, že vakcína bude bezpečná, tak to podpíšem," uviedol. 

Zmluvu o nákupe Sputnika dostane k nahliadnutiu aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. 

Pri jej posúdení sa bude zameriavať na to, či by zmluva nemala byť zverejnená a na podmienky pre zmluvné strany.

Dodala, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv by nemal byť úplne vylúčený z procesu registrácie ruskej vakcíny na Slovensku, mal by sa vyjadriť aj po prípadnom posúdení maďarským laboratóriom. Kolíková tvrdí, že takto porozumela informáciám na vláde.

"Dospeli sme k dohode, že mi bude sprístupnená zmluva vo veci Sputnika a rovnako list zo 6. apríla, o ktorom verejne informovala aj ruská strana," priblížila Kolíková.

Pozrieť sa podľa nej pri zmluve treba najmä na dve veci, a to na otázku jej zverejnenia, či by nemal aj na ňu platiť mechanizmus v zmysle infozákona, ako aj na podmienky pre zmluvné strany.

Ministerka poznamenala, že v zmluve by mala byť i nejaká klauzula o dôvernosti. Zatiaľ však dokument nevidela, preto sa nevie bližšie vyjadriť.

Na vláde sa podľa jej slov diskutovalo aj o tom, ako vyzerajú zmluvy o nákupe iných vakcín, v ktorých rovnako nie sú niektoré časti zverejnené.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.